
- FVE, existujúca (existujúce)
- BESS kontajnery, navrhované
- pripojenie k hlavnému rozvádzaču (navrhované)
- EnergoMind: spot OKTE, peak shaving (navrhované)
Batériové úložiská pre firmy
Zníženie rezervovanej kapacity, vyššia samospotreba, záloha a spotový trh. Každú batériu riadi EnergoMind.
Batéria je nástroj na nižší účet za elektrinu, nie doplnok k panelom
Firmy platia za rezervovanú kapacitu a za odberové špičky, hoci špičky trvajú len niekoľko hodín v mesiaci. Batéria ich oreže, večer využije, čo fotovoltika vyrobila cez deň, a pri výpadku podrží prevádzku. S riadením nakupuje elektrinu na spotovom trhu, keď je lacná, a predáva ju, keď je drahá.
Dodávame tri značky pre priemysel a komerčné budovy a všetky riadi EnergoMind. Kapacitu a výkon počítame z vášho 15-minútového odberového diagramu, nie z katalógu.
- Kapacity
- od 7 kWh (domácnosť) po MWh (priemysel)
- Značky pre firmy a priemysel (C&I)
- Huawei, Sungrow, LONGi PotisEdge
- Riadenie
- EnergoMind, spot OKTE DAM
- Použitie
- peak shaving, samospotreba, záloha, spot
- Cena
- od 270 €/kWh pri veľkých systémoch
- Stav cien
- 08/2026
Čo batéria rieši
Peak shaving
- Zníženie rezervovanej kapacity a odberových špičiek
- Menšia platba za kapacitu každý mesiac
- Ochrana pred prekročením rezervovanej kapacity
- Riadenie podľa predikcie odberu
Samospotreba a záloha
- Prebytky z FVE využité večer a v noci
- Menej prebytkov predaných do siete za výkupnú cenu
- Záloha kritických okruhov pri výpadku
- Ostrovná prevádzka podľa projektu
Spotový trh
- Nákup v lacných a predaj v drahých hodinách podľa OKTE DAM
- Režimy monitor, shadow a auto s postupným zábehom
- Ochrana batérie pred cyklami, ktoré skracujú životnosť
- Merané výsledky na energomind.sk po zábehu
Dotácie
- Zelená podnikom, výzvy MoF, APA 73.4 a 73.7, FST
- Dimenzovanie podľa podmienok výzvy
- Podklady k žiadosti a k vyúčtovaniu
- Schválenie dotácie nezaručujeme, o ňom rozhoduje poskytovateľ

- 24/7
- riadenie batérie EnergoMind podľa spotových cien
- orezanie odberových špičiek (peak shaving)
- menšia platba za rezervovanú kapacitu
- 300+
- zariadení sleduje náš dispečing
Orientačné ceny batériových úložísk
Cena za kWh klesá s veľkosťou systému a závisí od výkonu meničov, značky, pripojenia a stavebnej časti. Rozpätia sú bez DPH a bez dotácie. Presnú ponuku dostanete po posudku z vašich dát.
Nikdy neuvádzame fixnú cenu za kWh bez návrhu; zle dimenzovaná batéria je drahá aj pri dobrej cene.
Orientačné rozpätia v €/kWh bez DPH. Stav k 08/2026.
| Veľkosť systému | Cena za kWh | Typické použitie |
|---|---|---|
| C&I 241 kWh | 460 až 720 € | menšia prevádzka, peak shaving |
| C&I 422 kWh | 400 až 610 € | výroba, logistika s FVE |
| C&I 1 MWh | 330 až 530 € | priemysel, spot a peak shaving |
| 5 MWh a viac | 270 až 450 € | energetika, veľký priemysel |
| Rezidenčné | 350 až 650 € | rodinný dom s FVE |
Dotovaná batéria sa dimenzuje podľa výzvy (Zelená podnikom 0,25 až 1 kWh na kW; MoF 8 s pravidlom 75 % absorpcie; APA 73.4 s batériou aspoň 10 %), nie podľa ekonomiky. Preto pri dotácii počítame dva návrhy.
Pre koho
- Výroba a priemyselvysoká rezervovaná kapacita, špičky pri rozbehu technológií, existujúca FVE
- Poľnohospodári a potravinárisezónne špičky, chladenie, dotačné výzvy APA s podmienkou batérie
- Logistika a komerčné budovynabíjanie flotily, klimatizácia, záloha serverovní a chladenia
- Energetika a investorisystémy s kapacitou v MWh pre spotový trh a služby pre sieť
Ako prebieha spolupráca
- 01
Posudok z 15-minútových dát
Z faktúry a dát určíme špičky, rezervovanú kapacitu a prebytky. Z nich vypočítame kapacitu, výkon a ekonomiku batérie.
- 02
Návrh a dotačná vhodnosť
Ak je otvorená výzva, navrhneme aj variant podľa jej podmienok a porovnáme oba varianty.
- 03
Projekt a pripojenie
Zapojenie na AC alebo DC strane, rozvádzač, ochrany, meranie, prípadne trafostanica a VN prípojka.
- 04
Dodávka a montáž
Kontajner alebo skriňa, stavebná časť, prepojenia, uvedenie do prevádzky, revízia.
- 05
Zábeh a riadenie
EnergoMind najprv meria, sedem dní simuluje a až potom riadi. Dispečing sleduje batériu nonstop.
Posudok batérie z vašich dát
Pošlite faktúru a intervalové dáta z distribučnej spoločnosti. Do troch pracovných dní dostanete návrh kapacity a výkonu, ekonomiku a posúdenie dotačnej vhodnosti.
Prečo to riešiť s nami
Tri značky, jedno riadenie
Huawei LUNA2000, Sungrow PowerStack a PowerTitan, LONGi PotisFlexi. Značku vyberáme podľa projektu, riadenie je vždy EnergoMind.
Dimenzujeme z dát, nie z katalógu
Z vašich dát vieme povedať, ktorý prínos batérie bude najväčší.
Skúsenosti s VN a vlastné rozvádzače
Pripojenie, rozvádzač aj trafostanicu staviame vlastnými ľuďmi.
300+ zariadení v dispečingu
Batériu sleduje ten istý dispečing, ktorý stráži fotovoltiky.
Ako EnergoMind riadi batériu, vysvetľujeme na stránke EnergoMind a podrobne na energomind.sk. Ceny a referencie zverejňujeme len tu, na energovision.sk.
Jedna zákazka, šesť služieb
Málokedy ide len o jednu vec. Pri jednej dodávke riešime aj to, čo je v obvode pred ňou a za ňou.
Ďalšie z poradne
Virtuálna batéria – porovnanie služiebPorovnanie virtuálnej batérie 2026: VSE, SPP, ZSE, SSE, Magna a Greenlogy — ceny, podmienky a zmeny od 1.5./1.7.2026. Kedy sa oplatí radšej fyzická batéria.
Fotovoltaika pre firmy už nestačí. Budúcnosť je batériové úložisko (BESS)Batériové úložisko pre firmy (BESS) znižuje náklady na elektrinu a optimalizuje spotrebu. Zistite, ako funguje a aká je návratnosť.
Batériové úložiská sú stabilizátorom siete aj zdrojom ziskuBatériové úložisko mení energetiku: zvyšujú nezávislosť firiem, šetria náklady a podporujú efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov.
Otázky, ktoré dostávame
1Koľko stojí batériové úložisko pre firmu?
Orientačne, bez DPH a k 08/2026: pri 241 kWh 460 až 720 €/kWh, pri 422 kWh 400 až 610 €/kWh, pri 1 MWh 330 až 530 €/kWh, nad 5 MWh 270 až 450 €/kWh. Rezidenčné batérie stoja 350 až 650 €/kWh. Cena za kWh klesá s veľkosťou a závisí od výkonu, značky, pripojenia a stavebnej časti. Fixnú cenu bez návrhu neuvádzame.
2Ako sa batéria vypláca bez dotácie?
Tromi spôsobmi naraz: zníži rezervovanú kapacitu a odberové špičky, zvýši samospotrebu z fotovoltiky a nakupuje či predáva elektrinu podľa spotových cien OKTE. Ktorý z nich prevláda, ukáže posudok z vašich 15-minútových dát.
3Prečo hovoríte o dvoch rôznych batériách?
Dotovaná batéria sa dimenzuje podľa podmienok výzvy: Zelená podnikom 0,25 až 1 kWh na kW, MoF 8 s pravidlom 75 % absorpcie, APA 73.4 s batériou aspoň 10 %. Batéria pre ekonomiku sa dimenzuje podľa vášho odberu. Sú to dva rôzne výpočty a niekedy dve rôzne batérie.
4Zakázala EÚ čínske batérie?
Nie. Žiadny predpis EÚ nezakazuje čínske meniče ani batérie. Ide o podmienky financovania a niektorých dotačných výziev, ktoré zvýhodňujú európsky pôvod. Stav k 08/2026.
5Čo je EnergoMind?
Je to náš systém riadenia batérie a energie, ktorý dodávame s každou batériou. Riadi ju podľa spotových cien OKTE a predikcie spotreby, orezáva odberové špičky a chráni ju pred prevádzkou, ktorá skracuje životnosť. Beží v troch režimoch: monitor, shadow so 7-dňovým zábehom a auto.
6Aká je záruka a životnosť?
Záruka batérie je zvyčajne 10 rokov s podmienkami výrobcu na počet cyklov. Preto batériu neriadime na maximum arbitráží, ale tak, aby boli zárobok a životnosť v rovnováhe; režim nastavuje EnergoMind.
Nezáväzný dopyt
Uveďte rezervovanú kapacitu alebo mesačný účet, či máte FVE a či vás zaujíma dotácia. Ozveme sa najneskôr nasledujúci pracovný deň.
Firmy a obce: obchod@energovision.sk
Telefón: +421 908 366 332
Rezervovať termín stretnutia (otvorí sa v novom okne)
