Stretnime sa

Naši odborníci zhodnotia Vaše možnosti, poradia Vám najvýhodnejšie riešenia a prevedú Vás celým procesom.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Napíšte nám

Mám záujem o

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Fakturačné údaje

Energovision s.r.o.

Lamačská cesta 1738/111
841 03 Bratislava – mestská časť Lamač


IČO 53036280
DIČ 2121238526

FAQ

Čo je to fotovoltika a ako funguje?

Slnečná energia je najdostupnejšia a najčistejšia forma obnoviteľnej energie, ktorú môžeme získať. Využívaním slnečných lúčov, ktoré slúžia na výrobu elektrickej energie sa zaoberá fotovoltika. Jej výhody zahŕňajú obnoviteľnosť, nezávislosť, dlhodobé úspory na účtoch za elektrickú energiu a nízke náklady na údržbu.
Hlavné komponenty fotovoltického systému sú:
Fotovoltické panely – Pozostávajú zo skupiny malých článkov vyrobených z polovodičového materiálu. V nich sa premieňa slnečné svetlo na elektrickú energiu – vytvára sa jednosmerný prúd (DC).
Fotovoltický menič – Jednosmerná elektrina ide do meniča, ktorý ju premieňa na striedavý prúd (AC), ktorý sa používa na chod domácnosti, kancelárie či firmy.
Batériové úložisko – Je voliteľná funkcia fotovoltiky. Najlepšie využitie solárnej energie je spotrebovať ju počas jej výroby. Ak je požiadavka skladovať energiu a spotrebovať ju v neslnečných hodinách, je možné solárnu energiu skladovať v batériových úložiskách pre neskoršiu spotrebu.

Aký je rozdiel medzi fotovoltickými panelmi a slnečnými kolektormi?

Väčšina slnečnej energie, ktorá prichádza na našu Zem prostredníctvom slnečných lúčov, je vo forme „svetla“ a „tepla“. Fotovoltický systém využíva „svetelnú“ energiu a premieňa ju na elektrickú energiu, ktorá sa potom môže použiť na prevádzku elektrických zariadení. Solárny termálny systém využíva „tepelnú“ energiu slnka, pričom solárny kolektor toto teplo alebo tepelnú energiu zachytáva a využíva na ohrev vody.

Ktorá technológia je pre mňa vhodná?

Fotovoltické zariadenie i termálny systém sú pre vás vhodné. Ak potrebujete prevádzkovať elektrické a elektronické zariadenia, ako sú svetlá, ventilátory, televízory, počítače a iné, fotovoltika je pre vás tým správnym riešením. Ak však požadujete riešenie na ohrev vody v kúpeľni, kuchyni či v bazénoch alebo na vykurovanie, vhodnejšia je voľba termálneho systému.

Koľko stojí solárna energia?

Veríme, že solárna energia je pre všetkých, pretože je praktický zadarmo!

Aký je rozdiel medzi on-grid systémom a hybridným systémom?

ON-GRID (slnko – panely – elektrika)
ON-GRID sieťové systémy predstavujú najčastejší spôsob využitia solárnej energie v domácnostiach, zaručujú úsporu nákladov za elektrinu. Toto fotovoltické riešenie je určené výhradne na využitie v spolupráci s distribučnou sieťou. Fotovoltický menič napätia bude harmonicky spolupracovať so sieťovou energiou, pričom prioritne využije všetku solárnu energiu a až keď jej bude nedostatok, začne využívať energiu z distribučnej siete.
HYBRID (slnko – panely – batéria – elektrika)
Hybridné systémy zásobujú domácnosť energiou z fotovoltiky, obsahujú batériu na ukladanie solárnej energie, ktorá slúži ako zdroj v prípade, keď nie je dispozícii energia z fotovoltických panelov – v prípade nepriaznivého počasia. Energia z distribučnej siete sa využíva ako záložný zdroj vo chvíli, keď panely nedokážu pokryť odber domácnosti a batéria sa vybije.

Aké benefity prináša zelená energia?

Dôvody, prečo si myslíme, že fotovoltika stojí zato!
Ušetríte peniaze na účtoch za energie – výroba vlastnej energie znamená, že každý rok znížite účty na energiách.
Zarobíte navyše € – predajte všetku prebytočnú energiu späť a budete pomáhať pri ekologizácii energetickej siete.
Chránite životné prostredie – solárne panely neprodukujú skleníkové plyny a ani znečisťujú ovzdušie. Každá kilowatthodina (kWh) slnečnej energie, ktorá sa generuje, podstatne zníži emisie skleníkových plynov, ako je CO2, ako aj ďalšie nebezpečné znečisťujúce látky, ako sú oxidy síry, oxidy dusíka a pevné častice.
Správna dlhodobá investícia – fotovoltické zariadenie bude slúžiť niekoľko desiatky rokov.
Zvýšená hodnota nehnuteľnosti – fotovoltika sa považuje za technologický doplnok, nákupom ktorej zvýšite hodnotu nehnuteľnosti. Stáva sa atraktívnejšou a viac cenenou po inštalácii fotovoltického systému.

Čo sa stane, ak vypadne distribučná sieť?

Ak vo Vašej oblasti vypadne prúd, vypne sa i fotovoltický systém napojený na spoločnú sieť. Nie je bezpečné posielať energiu do siete, kde sa pracovníci pokúšajú vyriešiť problém s výpadkom prúdu.

Aké solárne panely používate?

Používame monokryštalické solárne panely, ktoré sú účinnejšie vďaka tomu, že obsahujú články, ktoré sú vyrezané z jedného kryštalického kremíkového ingotu. Majú jednotný čierny vzhľad, čo dodáva nehnuteľnosti na elegantnosti.
Vzhľadom na to, že solárne panely majú poskytnúť dlhú životnosť, kvalita je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere značky a produktu. Preto vyberáme spoľahlivé produkty od najväčšieho európskeho a energetického lídra – Qcells. Ich inovatívny prístup ponúka niekoľko pokročilých technológií, ktoré zvyšujú výkon a spoľahlivosť produktov. Spoločnosť Qcells je prvým výrobcom solárnych modulov, ktorý prekonal najkomplexnejší program kvality vo svojom odvetní – certifikát “Quality Controlled PV” od nezávislého inštitútu TÜV Rheinland, ktorý pozostáva zo štyroch úrovní.

Oplatia sa solárne panely?

Určite áno. Aj keď vstupná investícia je vysoká, cena solárnych panelov sa v posledných rokoch podstatne znížila a preto sú fotovoltické zariadenia stále atraktívnejšou voľbou pre domácnosti a firmy, ktoré si chcú znižovať náklady na energie či decentralizovať sa od tradičnej siete.

Generujú fotovoltické panely energiu, keď nesvieti slnko?

Fotovoltické panely fungujú najlepšie v ideálnych podmienkach 25°C. Avšak, panely vyrábajú energiu aj počas zamračených dní či počas sneženia. Môžu vyrábať stále, pokiaľ je trochu svetla.
Ideálne sa panely inštalujú na strechu, ktorá je orientovaná na juh, kde sa zachytáva najviac slnečných lúčov.

Kedy sa investícia do fotovoltických panelov vráti?

Návratnosť investície závisí od niekoľkých faktorov, ako napríklad od spotreby Vašej domácnosti či spoločnosti, od veľkosti a množstva panelov či množstva slnečného žiarenia, ktoré budete spotrebúvať.

V rámci našich konzultačných služieb Vám ponúkame predbežné analýzy výroby, spotreby, využitia a návratnosti investícií.

Aký inštalovaný výkon zariadenia môžeme inštalovať na domácnosť?

Na domácnosti sú určené tzv. malé zdroje, ktoré majú výkon do 10 kW.

Aký inštalovaný výkon zariadenia môžeme inštalovať na spoločnosť?

Podniky majú povolené využívať tzv. lokálny zdroj s výkonom do 500 kW.

Je nutné získať stavebné alebo iné povolenie?

Stavebné povolenie na solárne panely potrebujete iba v prípade, ak je Vaša domácnosť či firma chránená, alebo sa nachádza v chránenej oblasti. Ak túto skutočnosť neviete, obráťte sa na miestny stavebný úrad pre zistenie podrobností.

Čo všetko zastrešujete v rámci fotovoltiky na mieru?

Poskytujeme energetický manažment a podporu v rámci získavania a analýzy dát, či vychytania vecí, ktoré sú špeciálne na projekte, vďaka ktorým dokážeme navrhnúť vhodné fotovoltické zariadenie. Zastrešíme Vám celú administratívu, keďže jednotlivé kroky na seba nadväzujú a je lepšie mať v celom procese podporu. Zabezpečíme taktiež i realizáciu fotovoltického zariadenia, a aby fungovalo správne 24/7, venujeme sa monitoringu a servisu.

Ako prebieha proces?

Na strechu nainštalujeme nosnú konštrukciu, na ktorú pripevníme fotovoltické panely s výkonovými optimizérmi. Následne prepojíme panely na streche s meničom s použitím DC kabeláže.
Práce na streche môžu byť v závislosti od jej typu hlučnejšie, napríklad v prípade vŕtania alebo obrusovania škridlovej krytiny. Hravo si poradíme s akýmkoľvek typom strechy, či už je rovná alebo šikmá, ale aj s rôznymi druhmi strešnej krytiny (pálená alebo betónová škridla, plechová krytina).
V priebehu montáže fotovoltického systému môžu byť potrebné aj menšie stavebné úpravy, ktoré budú zadefinované počas obhliadky nehnuteľnosti.

Na stiahnutie

Všeobecné obchodné podmienky spoločnosti Energovision, s.r.o.