V Energovision dbáme na to, aby ste prínos investície do fotovoltiky pocítili čo najskôr a v čo najväčšej miere. Pri inštaláciách sa preto spoliehame na značky Qcells a Longi, ktoré ponúkajú jedny z najlepších fotovoltických panelov z hľadiska kvality i spoľahlivosti. Prečítajte si, prečo staviame fotovoltické systémy práve z nich a aké z toho vyplývajú výhody pre Vašu firmu či domácnosť.

Existujú 3 základné typy fotovoltických panelov. Vyrábajú sa odlišným postupom, majú odlišné parametre.

Výrobcovia sa však dnes sústredia výhradne na monokryštalické panely, ktoré dosahujú najvyššiu účinnosť – aj vyše 20 %. Ostatné typy sa používajú už len v špecifických aplikáciách, napríklad ako súčasť solárnych svietidiel.

Dnes už takmer nepoužívané polykryštalické panely majú oproti monokryštalickým účinnosť iba 13 – 16 % a horšie odolávajú vysokým teplotám. Ich jedinou výhodou je o niečo nižšia cena. 

Ešte horšie z hľadiska výkonu sú na tom amorfné fotovoltické panely s účinnosťou do 7 %. Na dosiahnutie rozumného výkonu by ste nimi museli pokryť veľmi veľkú plochu strechy. Keďže sú tenké, horšie sa chladia a majú nízku odolnosť voči vonkajším vplyvom. 

Pri inštaláciách fotovoltických systémov používame panely výrobcu Qcells zo série Q.PEAK DUO M-G11S. Patria medzi najlepšie fotovoltické panely aj z hľadiska účinnosti, ktorá sa šplhá až k 21,5 %.

Qcells to dosiahol vďaka inovatívnej výrobnej technológii Q.ANTUM DUO, ktorá zabezpečuje:

  • optimálne rozloženie fotovoltických článkov v paneloch pri výrobe,
  • ochranu pred tzv. potenciálom indukovanou degradáciou (PID), ktorá môže spôsobiť až 20 % straty energetických výnosov, 
  • ochranu pred svetlom indukovanou degradáciou (LID), pri intenzívnom slnečnom žiarení môže spôsobiť 6 % straty výnosov,
  • ochranu pred tvorbou hot-spotov – prehrievaním zatienených častí panela spätnými prúdmi kvôli mikroskopickým materiálovým defektom. 

V súčasnosti našu ponuku rozširujeme o fotovoltické panely zo spoločnosti LONGi, v ktorej vyberáme sériu Hi – MO 6. Ako popredný svetový výrobca solárnych modulov z ranku Tier 1, vyrába inovatívne a vysokokvalitné panely, ktoré dosahujú v prípade tejto série účinnosť 22%.

Vlastnosti, ktoré LONGi vkladá do svojich modulov:

  • vysokoúčinná bunková štruktúra HPBC nastavuje nový štandard pre fotovoltické technológie, ktorá sa reflektuje vo vynikajúcej efektivite panelov,
  • technológia Low LID (Light-Induced Degradation) zabezpečuje optimálny výkon v rôznych prostrediach a poveternostných podmienkach,
  • výroba solárnych modulov bez PFAS – nepoužívajú chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pre životné prostredie a naše zdravie.

Znížte firemné náklady vďaka fotovoltikeChcete platiť menej za elektrinu vo firme a byť nezávislí od vysokých cien energií? Fotovoltika od Energovision šetrí náklady obchodným domom, logistickým centrám aj veľkým výrobným podnikom, napríklad v automobilovom priemysle. Ozvite sa nám a nájdeme riešenie aj pre Vašu firmu.

Zobraziť kontaktné údaje » 

Účinnosť a výkon nie sú jedinými dôležitými parametrami fotovoltických panelov.

V Energovision berieme pri návrhu fotovoltických systémov do úvahy aj odolnosť panelov voči vplyvom prostredia či náročnosť manipulácie kvôli spoľahlivej montáži a jednoduchej údržbe. 

Príliš výkonné panely majú veľmi veľkú presklenú plochu – sú kvôli tomu krehké a horšie odolávajú napr. krupobitiu. 

Malé panely sú odolnejšie, no menej výkonné. Pre dosiahnutie rovnakého celkového výkonu by sme ich museli použiť viac. Vyžadovali by si zložitejšiu strešnú konštrukciu, viac upevňovania, prepájania, a teda aj dlhšiu montáž a náročnejšiu údržbu. 

Dospeli sme teda k záverom, že ideálny pre fotovoltické systémy je fotovoltický panel s výkonom okolo 400 – 430 Wp, kam spadajú práve panely Q.PEAK DUO M-G11S a Hi – MO 6 Explorer. Majú rozmery 172 × 113 × 3 cm, čo síce nie je málo, stále sa s nimi však jednoducho manipuluje. Pri tomto rozmere sú takisto stále veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu, napr. pri krupobití či ťažkom snehu. 

Základom Qcells panelov je rám z vysokoodolnej hliníkovej zliatiny. Aj vďaka nemu výrobca garantuje, že znesú dlhodobo až 5,4 kPa v tlaku (napr. sneh a krúpy)2,66 kPa v ťahu (vietor). 

Pri prepočte na kilogramy je na danú plochu panela vyše 1 000 kg v tlaku a vyše 500 kg v ťahu. A to je naozaj dosť. Testované sú pritom až na 8,1 a 4,0 kPa (vyše 1 600 a 800 kg).

LONGi vyrába svoje rámy z andonizovanej hliníkovej zliatiny, doplnené o bielu zadnú vrstvu, ktorá zlepšuje odvod tepla v porovnaní s čiernymi zadnými vrstvami. Panely sú skonštruované tak, aby odolali nadštandardnému zaťaženiu snehom až 5,4 kPa i vetrom 2,4 kPa. Vďaka špeciálnym kremíkovým doštičkám je povrch obohatený o ochrannú vrstvu, ktorá odoláva voči vysokým koncentráciám amoniaku, soli a kyslím dažďom.

Všetky mechanické a technické parametre si jednotlivý dodávatelia zhromažďujú v dátových listoch. Informácie o paneloch Q.PEAK DUO M-G11S nájdete tu. A v prípade doplňujúcich informácií o paneloch Hi – MO 6 Explorer tu.

Nepáči sa Vám hliníkový rám? Riešením sú full-black panely

Máme v ponuke aj tzv. all-black fotovoltické panely, ktoré sú celé čierne. Na Vašej streche teda budú menej nápadné. Aj tieto panely dosahujú vysokú účinnosť.

Porovnanie monokryštalických fotovoltických panelov Qcells – vľavo bežný fotovoltický panel s čiernym rámom, vpravo verzia all-black.
Porovnanie monokryštalických fotovoltických panelov Qcells – vľavo bežný fotovoltický panel s čiernym rámom, vpravo verzia all-black.
Porovnanie fotovoltických panelov Qcells – vľavo bežný monokryštalický panel, vpravo verzia all-black.
Porovnanie monokryštalických fotovoltických panelov LONGi – vľavo bežný fotovoltický panel s čiernym rámom, vpravo verzia all-black. Ktorý sa Vám páči viac?

Vybareráme tie najlepšie fotovoltické panely z hľadiska pomeru ceny na jednej strane a kvality a spoľahlivosti na druhej strane. Nejde však iba o prázdne slová, spoľahlivosť panelov dokazuje aj predĺžená záruka.

Na fotovoltické panely Qcells ako také výrobca poskytuje základnú záruku 12 rokov. Okrem toho získate aj garanciu na ich výkon. Ten totiž časom klesá, čomu sa nevyhnete pri žiadnych fotovoltických paneloch.. 
Pri paneloch Qcells však výrobca garantuje, že do 10 rokov od inštalácie budú dodávať aspoň 93,5 % nominálneho výkonu, do 25 rokov to bude aspoň 86 %.

Spoločnosť LONGi ponúka sľubnejšie záruky – 15 rokov záruka na funkčnosť. Tým, že moduly obsahujú PERC gálium dopované články typu p s najvyššou odolnosťou proti starnutiu vplyvom svetla (technológia Low LID) pre maximálny energetický výnos, výrobca udáva 25 ročnú záruku na výkon, ktorý v tom čase bude produkovať na 88,90%.

Dlhá životnosť panelov pre Vás znamená, že:

  1. pri fotovoltike investujete do skutočne udržateľného riešenia,
  2. môžete byť vo firme (aj domácnosti) spokojní, že pokles výkonu Vašu investíciu neohrozí.

Spoľahnite sa na Energovision

Kvôli vysokému dopytu postihli výpadky dodávok aj sektor fotovoltiky. V Energovision však máme riešenie. 

Sme certifikovaným partnerom na predaj, inštaláciu a údržbu panelov Qcells a LONGi. Udržujeme s nimi nadštandardné vzťahy. Môžete sa spoľahnúť, že máme zabezpečené plynulé dodávky komponentov aj pre veľké fotovoltické projekty. Inštalácie vďaka tomu môžeme plánovať precízne a realizovať bez omeškaní.

Znížte náklady v domácnosti vďaka fotovoltike

Chcete platiť menej za elektrinu a byť nezávislí od vysokých cien energií? Fotovoltika od Energovision šetrí náklady. Ozvite sa nám a nájdeme riešenie aj pre Vašu domácnosť.

Zobraziť kontaktné údaje »