Pri návrhovaní fotovoltiky je pre nás dôležité nielen správne dimenzovať fotovoltické panely a menič, ale aj zvážiť, či je nutné použiť optimizéry. Umožňujú zvýšiť účinnosť a výkon solárnych panelov tým, že optimalizujú výkon každého panelu individuálne. V tomto článku sa podrobne pozrieme na to, ako optimizéry fungujú, ich výhody, a ako môžu pomôcť zlepšiť celkovú efektivitu Vašej fotovoltiky.

Optimizéry sú zariadenia, ktoré pridávame do fotovoltických systémov, aby zvyšovali efektivitu jednotlivých fotovoltických panelov v stringu. Týmto spôsobom môžeme maximalizovať výkon celého fotovoltického systému a zároveň predchádzame problémom spojeným s nerovnomerným osvetlením alebo starnutím solárnych panelov.

Optimizér umožňuje nezávislé ovládanie každého panelu v systéme samostatne. To je užitočné najmä vtedy, keď sú fotovoltické panely umiestnené pod rôznymi uhlami, majú rôzny výkon, sú orientované rôznymi smermi alebo sú niektoré v tieni. Zabezpečuje, aby bol slabý článok „premostený“ tak, aby neznižoval výkon ostatných častí fotovoltického systému.

V Energovision riešime dotáciu na fotovoltiku (fotovoltické panely) od A po Z, so všetkým. Obráťte sa na nás a získajte poukážku medzi prvými bez starostí. Vyplňte nám kontaktný formulár a my sa Vám ozveme s nezáväznou cenovou ponukou ešte dnes s garanciou, že Vám dotáciu získame.

TU získate nezáväznú cenovú ponuku » 

Fotovoltické panely sa v systéme spájajú do stringov (poľa). Ide o sériové zapojenie, čo v praxi znamená, že prúd prechádza jedným panelom za druhým. Ak príde k poklesu výkonu jedného panelu, bez použitia optimizérov sa zníži výkon celého fotovoltického systému. Čo znamená, že slabší panel môže znížiť výkon celého systému.

Chcem pomôcť s výberom fotovoltiky » 

Aby sme lepšie vysvetlili fungovanie optimizérov, vytvoríme príkladnú situáciu. Na jeden z panelov začne tieniť, čo spôsobí pokles jeho výkonu na 50%. Ak sa optimizéry nezapoja, výkon celého systému klesne na rovnakú úroveň t.j. 50%.

Schéma fotovoltiky bez použitia optimizérov.
Fotovoltika bez použitia optimizérov.

Ak však fotovoltika obsahuje optimizéry, klesne výkon iba jedného panelu, toho tieneného. Výkon celého systému neklesne na polovicu, ako v prípade bez optimizérov.

Optimizéry v schéme fotovoltiky.
Fotovoltika s použitím optimizérov.

Solárne panely ťažko znášajú nerovnomerné zaťaženie, ktoré sa spôsobuje nie len zatienením častí panelov, ale aj ich upchávaním alebo porušenám vodivých spojov medzi jednotlivými solárnymi článkami ( napr. neodbornou inštaláciou, manupuláciou, alebo nesprávnou údržbou fotovoltických panelov).To spôsobí, že sa môžu prehrievať a vznikajú tzv. hot spots, ktoré skracujú životnosť fotovoltickej elektrárne.

Aby Vám fotovoltika spoľahlivo slúžila desiatky rokov a účinne vyrábala zelenú energiu, odporúčame:

  • investujte do kvalitných fotovoltických komponentov a nechajte si nainštalovať fotovoltický systém od odborníkov
  • raz za čas si nechajte panely profesionálne vyčistiť a skontrolovať termokamerou
  • zabezpečte si pravidelnú revíziu systému, vrátane kontroly celej fotovoltickej elektrárne i konštrukcie (aspoň každé 2 roky)

Pri konzultácií s klientom sa snažíme získať čo najviac informácií, aby sme mohli navrhnúť fotovoltiku, ktorá sadne jeho streche. Pričom veľmi dbáme na zistenie lokalizácie komínu, satelitov, vikierov či tieňov zo stromov a pod. V takomto prípade, ak sa počas dňa vyskytnú blízke tiene zo spomenutých „prekážok“, ktoré zasahujú viaceré panely, zvažujeme použitie optimizérov.

V situácií, keď inštalujeme fotovoltické panely na viacero plôch strechy, musíme veľmi zvážiť ba až nevyhnutne použiť optimizéry.

Využite našu limitovanú ponuku a zaobstarajte si fotovoltiku pre domácnosť ešte výhodnejšie! Prvých 100 klientov, ktorí nás požiadajú o nezáväznú cenovú ponuku, dostanú 10% zľavu na celý fotovoltický systém na kľúč. Vo formulári použite kód „ENERGIA10“.

Chcem výhodnejšiu fotovoltiku » 

Nezáväzný formulár

Naši experti s Vami skonzultujú a zhodnotia možnosti najvýhodnejšieho fotovoltického riešenia. Povieme Vám koľko môžete ušetriť, aká bude návratnosť a na akú výšku dotačnej podpory máte nárok.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Nechajte nám na Vás kontakt a my sa ozveme

Vyberte o akú službu máte záujem

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.