Mnohé podniky hľadajú spôsoby, ako znížiť svoje náklady na energiu a vyriešiť nestabilnú situáciu s cenami energii. Jedným zo sľubných riešení je solárna energia, ktorá je nielen trvalo udržateľným zdrojom energie, ale zároveň sa stáva čoraz efektívnejšou. Čoraz viac je vidieť rozkvet udržateľných energetických riešení na strechách slovenských firiem!

Podniky si začali uvedomovať, akú silu má solárna energia a aké výhody im inštalácia fotovoltického zariadenia prinesie – znížiť emisie uhlíka či ušetriť značné množstvo peňazí za energie.

Prečo byť súčasťou fotovoltickej generácie?

Solárne panely prešli veľkým technologickým pokrokom, vďaka čomu sa stali účinnejšími a cenovo dostupnejšími ako kedykoľvek predtým. Náklady na solárnu energiu sa za posledné roky znížili takmer o 90%, čo z nej robí finančne výhodnú investíciu pre firmy všetkých veľkostí.

V tomto článku preberieme výhody, ktoré fotovoltika pre podniky ponúka, ako si môžu zlepšiť postavenie a byť v konkurenčnej výhode, či ako zmierniť vysokú vstupnú investíciu pomocou finančných stimulov. Či už ste majiteľom malej alebo veľkej firmy, fotovoltika sa oplatí za každých okolností!

  • Umožňuje podnikom šetriť peniaze

Každý podnik sa snaží maximalizovať svoj zisk znížením svojich prevádzkových nákladov. Jednou z najväčších výhod fotovoltiky je, že podnik nemusí kupovať toľko energie z verejnej siete. Okrem toho, ak má podnik prebytočnú energiu (všetko, čo vyrobí a nedokáže spotrebovať), môže dať na odkup.

  • Status ekologického podniku

Fotovoltika neprináša iba ekonomické výhody, ale aj ekologické. Energia vyprodukovaná fotovoltickou elektrárňou je ekologický čistá a obnoviteľná forma energie, ktorá nemá negatívny vplyv na životné prostredie. Ak sa podnik rozhodne inštalovať fotovoltické zariadenie môže to byť pre neho výhoda medzi klientami a verejnosťou, ktorá myslí udržateľne.

  • Spoľahlivosť a bezpečnosť

Energia vyrobená fotovoltickým zariadením je v prípade poruchy bezpečná a plne automatizovaná. Solárne panely majú malé množstvo súčiastok, ktoré môžu zlyhať, preto existuje iba minimálna pravdepodobnosť výpadku. Toto je dôležité najmä pre firmy, ktoré musia byť v nepretržitej prevádzke a nemôžu si dovoliť výpadok.

  • Čerpanie finančných stimulov

Štátna pomoc na podporu výroby vlastnej zelenej energie je významnou iniciatívou, ktorej cieľom je pomôcť podnikom prejsť na obnoviteľný zdroj. Podpora obnoviteľných zdrojov pre podniky sa v novom Programe Slovensko počíta s prerozdeleným nových eurofondov v projekte Zelená podnikom.

O výrobu vlastnej energie je v podnikoch veľký záujem, čo súvisí s energetickou krízou a istotou, že sa do budúcna investícia do vlastného zdroja pre vysoké ceny energií vyplatí.

Prečo investovať do fotovoltiky ešte dnes?

Rok 2022 bol brutálny. Všade sa hovorilo o energetickej kríze, ktorú fotovoltika môže vyriešiť. Všetkého bolo nedostatok a ceny vyrazili do stropov (pamätáme si, ako smartmetre boli deficitný tovar a zohnať ho bolo prakticky nemožné).

V súčasnosti vzniklo veľa firiem, ktorí sa považujú za špecialistov vo fotovoltickom odbore, preto je dôležité si správne vybrať! Dopyt sa dostal opäť do obdobia z pred dvoch rokov. Čaká nás obdobie, kedy sa najviac oplatí investovať do fotovoltiky. Už sa neoplatí čakať.