Investícia do solárnej elektrárne je v súčasnosti čoraz častejším riešením, vďaka ktorému ľudia šetria účty za energiu. Ich domácnosti sa tak stávajú sebestačnými a zároveň ekologickými. Ako zistíte, kedy sa vám investícia vráti? Ako správne počítať návratnosť fotovoltiky?

Fotovoltika (môžete sa stretnúť aj so slovom fotovoltaika) vám zabezpečí nezávislosť. Dôležité je, aby ste vo svojej domácnosti spotrebovali čo najviac vyrobenej elektriny. S tým súvisí i to, akým spôsobom zladíte svoj život s fotovoltickou elektrárňou. Keďže solárny systém vyrába väčšinu energie okolo poludnia, je rozumné si ju uložiť napr. na večer. Kvôli tomu sa oplatí investovať do batérie. Prebytok však môžete využiť aj na solárny ohrev vody, uložiť do virtuálnej batérie alebo jej zdieľanie v rámci komunitnej energie. To, ako sa bude fotovoltika správať vo Vašom prípade, aby sa všetko efektívne spotrebovalo, sa postará náš odborný a správne nastavený fotovoltický projekt na mieru.

Dobu návratnosti ovplyvňujú rôzne faktory. Presný výpočet návratnosti nie je možný bez obhliadky miesta inštalácie fotovoltického systému. 

 • výkon a výber fotovoltiky – výber vhodného fotovoltického systému pre konkrétnu domácnosť ovplyvňuje nielen vstupnú investíciu, ale aj návratnosť investície
 • spotreba rôznych spotrebičov – akú spotrebu majú jednotlivé spotrebiče v domácnosti a kedy sú spustené
 • či budete predávať nespotrebovanú energiu – ak sa nespotrebovaná energia nebude predávať, doba návratnosti sa predĺži
 • cena elektriny kWh a jej budúce zmeny – trh s cenami energií sa neustále menil a za posledné roky sa ceny zvyšovali. Všeobecne platí, že čím je vyššia cena elektriny, tým viac domácnosť ušetrí s fotovoltikou a rovnako sa bude skracovať aj návratnosť. 

Je však neodškriepiteľným faktorom, že vybudovanie fotovoltického systému vo veľkej miere dáva väčšiu bezpečnosť a predvídateľnosť účtov za elektrinu. 

Štátna dotácia na fotovoltiku v roku 2024 vplýva na výslednú cenu.
Na návratnosť vplýva i štátna dotácia na fotovoltiku.

Ako dosiahnúť rýchlu návratnosť?

Vo všeobecnosti vieme, čím väčšia je spotreba elektrickej energie, tým je návratnosť fotovoltiky kratšia. Obzvlášť to platí v prípade domácností, ktoré vykurujú elektrinou a v lete ju využívajú na chladenie alebo napájajú elektromobil pomocou nabíjacej stanice. Konzultácia s klientom nám odhalí ďalšie potrebné informácie, ktoré vplývajú na návratnosť fotovoltiky.

 • vhodne zvoliť veľkosť fotovoltiky,
 • koľko vyrobenej elektriny dokáže domácnosť spotrebovať okamžite,
 • využiť možnosť dotácie na fotovoltické panely,
 • cena elektriny z distribúcie,
 • výkupná cena elektriny, pokiaľ predávate prebytky
 • vhodné prepojenie fotovoltiky s ďalšimi systémami – ohrev vody alebo s tepelným čerpadlom

Cenu fotovoltiky ovplyvňuje mnoho faktorov, od zložitosti strešnej inštalácie (špeciálne zvolená konštrukcia pre panely), cez typ a výkon meniča (srdce fotovoltickej elektrárne) až po typ a veľkosť zvoleného úložiska, napr. samotnej batérie.

Fotovoltika na kľúč s výkonom 5kW

Fotovoltika s orientáciou na juh.

Z čoho sa skladá fotovoltický systém 5 kW od Energovision?

 • fotovoltické panely LONGi,
 • menič napätia,
 • špeciálne upravená nosná konštrukcia,
 • DC istenie a prepäťová ochrana,
 • elektroinštalačný materiál pre montáž,
 • výkonový snímač – smartmeter

od 7 000 EUR s DPH

*Uvedená cena je orientačná a ešte nie je uplatnená dotácia.

Prečo si vybrať fotovoltiku od Energovision?

 • Poskytujeme odborné konzultácie všetkým klientom zdarma.
 • Komplexná montáž fotovoltiky.
 • Zabezpečíme celú administratívu spojenú s fotovoltickým systémom za Vás.
 • Jednoduché vyriešenie dotácie na fotovoltické panely.
 • Technická linka a servisný program pre všetkych klientov za zvýhodnené ceny.

Nezáväzný formulár na fotovoltiku TU » 

Na kúpu fotovoltickej elektrárne môžete čerpať dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až do výšky 4 025 EUR a pokryť až polovicu nákladov. S touto možnosťou sa samozrejme výrazne skracuje doba návratnosti fotovoltiky.

Predpokladáme, že systém bude mať výkon 5,16 kWp (kilowatt peak), na základe fotovoltických panelov s výkonom 430W, využívaná plocha je 23m2 a nechceme predávať prebytočnú energiu. Samozrejme, veľa klientov si volí možnosť virtuálnej batérie, predaj prebytkov alebo využitie na ohrev vody. Pri týchto možnostiach je návratnosť podobná i dokonca nižšia.

Spotrebu a výrobu energie predpokladáme ročne na 5 546 kWh, cena elektriny za kWh je 0,16 EUR a investíciu cca 4 600 EUR (v ktorej je už odpočítaná dotácia na fotovoltiku 2 500 EUR).

Dobu návratnosti vypočítame tak, že investíciu (4 600 EUR) vydelíme úsporou za rok (5 546 x 0,16 = 887). V tomto prípade to bude 4 600 / 887 = 5,18 roka

Návratnosť systému je 5 rokov. Po tejto dobe klient zo svojho fotovoltického systému profituje.

Bez výpočtu návratnosti by ste sa do kúpy fotovoltiky rozhodne nemali púšťať. Ide o veľkú investíciu a musíte si byť istí, že sa Vám skutočne oplatí. Aj napriek efektivite fotovoltiky, stále môžu existovať domácnosti, kde sa zelená technológia napriek všetkej snahe neoplatí.

Oplatí sa mi fotovoltika? TU nájdete náš kontakt » 

Chcete poradiť s návratnosťou fotovoltiky?

Naši experti s Vami skonzultujú a zhodnotia možnosti najvýhodnejšieho fotovoltického riešenia. Povieme Vám koľko môžete ušetriť, aká bude návratnosť a na akú výšku dotačnej podpory máte nárok.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Nechajte nám na seba kontakt a my sa Vám ozveme

Vyberte o akú službu máte záujem

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Správne nastavená fotovoltaika Vám ušetrí peniaze. To však nemusí byť jediný dôvod, prečo si zaobstarať solárnu elektráreň. Pre niektorých ľudí môže byť hlavným dôvodom ekológia, pre iných nezávislosť, pre ďalších istota, že im elektrina nevypadne, keď ju budú najviac potrebovať.