Uvažujete o fotovoltaike pre svoju firmu? Prichádza ten správny čas. Ceny materiálov klesajú, malé a stredné podniky budú môcť získať dotácie z projektu Zelená podnikom. Majitelia firiem si však v súvislosti s fotovoltikou kladú stále mnoho otázok. Ak patríte medzi nich, čítajte ďalej, ponúkame Vám odpovede na tie, ktoré sa nás pýtate najčastejšie.

Tou najväčšou je jednoznačne úspora, s fotovoltikou ju pocíti každý. Realizovali sme ju už na menšie administratívne budovy, stredne veľké sklady či na veľké výrobné podniky i poľnohospodárske družstvá.

Samozrejme, čím viac energie spotrebúvate, tým bude úspora významnejšia. Preto, aby sme navrhli optimálnu veľkosť fotovoltického systému, musíme vykonať energetickú analýzu pre Váš podnik. Z tejto analýzy vieme vyčítať kedy a v akých intervaloch dochádza k najväčšej spotrebe. Každá prevádzka je však v tomto špecifická. Úlohu zohrávajú okrem spotreby elektriny aj sadzby jej dodávateľov, dostupnosť slnečného žiarenia či orientácia strechy.

Ďalšou výhodou je čiastočná nezávislosť od dodávateľov a nestálosť trhu s cenami energií. Energetické krízy, ako tá posledná, nie sú časté, no prichádzajú nečakane. A ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným.

Treťou výhodou je posilnenie statusu spoločensky zodpovednej firmy v očiach zákazníkov, biznis partnerov a investorov. Ochrana životného prostredia je veľká téma, no triediť odpad a nepoužívať jednorázové plasty už dávno nestačí.

Tým, že si budete vyrábať časť elektriny sami, dáte trhu jednoznačne najavo, že to s ochranou klímy myslíte vážne. Navyše, nespotrebovanú elektrinu môžete predať do siete a prispieť tak k čistejšiemu prostrediu nielen vo Vašom okolí.

Chcem fotovoltiku od Energovision

Nejde len o teóriu, zákazníkom a partnerom budete môcť ukázať konkrétne čísla o ušetrených emisiách skleníkových plynov. Od roku 2024 bude zverejňovanie údajov o energetickej efektívnosti a znižovaní uhlíkovej stopy povinné v rámci ESG reportovania pre firmy s viac než 500 zamestnancami. Od roku 2026 to bude povinné dokonca pre všetky firmy, vrátane malých a stredných podnikov.

Tip pre Vás.. Vieme, že ESG je ťažká téma, preto sme spísali najčastejšie pojmy, ktoré Vám pomôžu pri aplikácií týchto faktorov do svojho podnikania.

Fotovoltická elektráreň 50 kWp pre showroom a autoservis v Bratislave.
Fotovoltaická elektráreň s výkonom 50 kWp pomôže ušetriť aj malým prevádzkam, ako napr. tomuto showroomu a autoservisu v Bratislave.

V Energovision si uvedomujeme, že úlohou strechy je chrániť to najdôležitejšie, čo vo firme máte. Na rozdiel od niektorých inštalačných firiem preto neskladáme konštrukcie pre fotovoltické panely „na kolene“ z materiálu kúpeného v železiarstve. 

Prečítajte si nový článok o strešných konštrukciách » 

Používame ucelené konštrukčné systémy švajčiarskej značky Schweizer a nemeckej značky Novotegra.šité na mieru pre fotovoltické systémy a vyvinuté tak, aby bola ich montáž za každých okolností rýchla a bezchybná. 

Používame špeciálny plánovací softvér, v ktorom naši projektanti celú zostavu rozkreslia. Výstupom je okrem samotného výkresu aj zoznam konštrukčných prvkov vrátane ich presných počtov. Podľa neho objednávame komponenty u výrobcu. 

Montážni technici potom dostanú výkres spolu s návodom, ako konštrukciu poskladať krok za krokom. Je to jednoduché, rýchle a presné – ako skladanie lega. 

Týmto spôsobom v Energovision vylúčime poškodenie strechy pri montáži a zaručíme Vám, že to, čo máte pod ňou, bude v 100 % bezpečí.

Dohodnúť bezplatnú konzultáciu na fotovoltiku » 

Používame fotovoltické panely od jedného z najväčších svetových výrobcov – LONGi. Používame monokryštalické fotovoltaické panely, ale čoraz viac sa stretávame s možnosťou aplikácie bifaciálnych solárnych panelov. S týmito panelmi máme najlepšie skúsenosti vzhľadom na ich kvalitu a spoľahlivosť.

Z toho dôvodu Vám na ne poskytneme 15-ročnú záruku na produkty ako také. Zároveň Vám poskytneme záruku na nominálny výkon každého panela, ktorý počas 25 rokov neklesne pod 88 %. 

Druhými najdôležitejšími komponentmi fotovoltického systému sú meniče. V ich prípade sa nám osvedčila značka Sungrow, najmä vďaka vynikajúcej spoľahlivosti a jednoduchej údržbe i konfigurácii meničov na mieru pre konkrétne inštalácie. 

Aj na meniče poskytujeme dlhotrvajúcu záruku. Už v základe je to 5 alebo 10 rokov podľa typu meniča, v prípade požiadavky Vám ju však môžeme predĺžiť až o ďalších 15 rokov. To je ďaleko za návratnosťou väčšiny nami realizovaných inštalácií. Nemusíte mať teda obavy, že by neočakávané výmeny meničov návratnosť predlžovali.  

Návratnosť Vašej investície do fotovoltiky prepočítavame tiež. V súčasnosti môžeme hovoriť o priemernej návratnosti, ktorá sa pohybuje okolo šiestich až ôsmych rokoch s tým, že po desiatich rokoch od inštalácie sa zvyšuje Váš profit. V Energovision garantujeme životnosť zariadenia minimálne 25 rokov, kedy sa Vám môžu vstupné náklady do fotovoltiky vrátiť až päťnásobne.

Nedostatok tovarov trápi mnohé odvetvia, vrátane fotovoltiky. V Energovision sme však na horšie časy pripravení. K dispozícií máme vlastný veľkokapacitný sklad panelov a ďalších komponentov.

Okrem toho máme vynikajúce vzťahy s našimi dodávateľmi. Sme certifikovaným partnerom výrobcu fotovoltických panelov LONGi pre poradenstvo, predaj, inštaláciu a servis. Vďaka tomu sme pri objednávkach panelov prioritizovaní a výrobca nám dokonca vyhradil časť svojich skladových kapacít v európskom logistickom centre. 

Dbáme aj na výber dodávateľov ďalších komponentov a udržiavanie silných vzťahov s nimi. Vďaka tomu môžeme dodávky materiálu a inštalácie plánovať precízne a sme pripravení realizovať aj veľké fotovoltické projekty.

Fotovoltaická elektráreň s výkonom 500 kWp pre prevádzku na výrobu plastov.
Fotovoltická elektráreň s výkonom 500 kWp pre prevádzku na výrobu plastov. Fotovoltická elektráreň s výkonom 500 kWp pre prevádzku na výrobu plastov. Aj takéto realizácie zvládame bez omeškaní.

V Energovision dodávame fotovoltické systémy na kľúč, vrátane administratívy, v rámci ktorej zabezpečujeme aj žiadosti o dotáciu na fotovoltiku z projektu Zelená podnikom. K tejto výzve realizujeme i energetický audit, ktorý je podmienkou pre získanie dotačného príspevku, ktorý si naň môžete tiež uplatiť.

Mám záujem o dotáciu na fotovoltiku

V oblasti fotovoltaiky a elektroinštalácií sme profesionáli. V interných tímoch máme okrem elektroinštalatérov aj projektantov, revíznych technikov, dokonca si vo vlastnej réžii vyrábame rozvádzače.

Vieme komplexne zastrešiť rozsiahle elektroinštalačné a energetické projekty od NN a VN elektroinštalácií cez stavbu transformačný staníc až po inžiniering a projektové riadenie.