On-grid fotovoltika pre domácnosť 

Ako funguje on-grid systém? Ak fotovoltické panely nedodávajú dostatok elektriny, zvyšok si domácnosť berie z rozvodnej siete. Ak je elektriny príliš veľa, prebytok putuje automaticky do siete, napr. do virtuálnej batérie. Tento typ fotovoltiky musíme navrhnúť o niečo dôkladnejšie a skonzultovať všetky možnosti.

 

 

 

 

Výber sieťovej fotovoltiky – prečo?

Pri tomto type systému si musíte odpovedať na tieto dve základné otázky:

Kedy a koľko elektriny spotrebúvate – Fotovoltiku tomu vieme do istej miery prispôsobiť  vhodnou voľbou výkonu a čiastočne aj orientáciou fotovoltických panelov.

Či máte spotrebiče, ktoré elektrinu využijú – Je zbytočné (a drahé) inštalovať na strechu panely s príliš vysokým výkonom, ak nechcete elektrinu predávať do siete – to však umožňuje iba zopár dodávateľov elektriny. Niektorí ľudia preto prebytkami elektriny ohrievajú vírivku, bazén či akumulačnú nádrž na vykurovanie a teplú vodu.

 

Naše riešenie pre klienta

On-grid fotovoltický systém je neustále napojený k rozvodnej sieti. Skladá sa z dvoch hlavných komponentov – fotovoltických panelov a meniča napätia. Batérie v ňom klient nenájde, energiu z neho teda môže získavať iba cez deň.

Fotovoltika sa skladá:

  • LONGi fotovoltaický panel Hi-MO 6 Explorer 430W
  • GoodWe menič napätia GW 10K-DT séria G2 trojfázový
  • špeciálne upravená montážna konštrukcia pre škridľovú strechu
  • smartmeter – lepšie informuje o domácej spotrebe a napájaní zo siete. Vďaka nemu môže menič realizovať aj dynamické znižovanie výkonu.

Zastrešili sme aj nevyhnutné papierovačky, ktoré pri pripojení malého zdroja je nutné splňiť. Rovnako sme podali žiadosť pre získanie poukážky – dotácie na fotovoltaiku z projektu Zelená domácnostiam. Klient rieši prebytky virtuálnou batériou.

 

Lokalita
Chortvátsky Grob
Veľkosť fotovoltiky
10,32 kW
Dotácia na fotvoltické panely
3 500 EUR