Chcete sa vyhnúť nekonečnému boju s vysokými cenami elektriny od dodávateľov a stať sa čo najviac sebestačnými? Zaobstarajte si fotovoltický systém pre svoju domácnosť. Čím skôr sa pre ňu rozhodnete, tým rýchlejšie zistíte, aké skvelé rozhodnutie ste urobili. Fotovoltika prináša nielen úsporu na účtoch za energiu, pohodlie a nezávislosť, ale aj lepšie životné prostredie pre nás všetkých.

Keďže sa neustále stretávame s otázkami o tom, ako fotovoltika/fotovoltaika funguje, aký výkon potrebujete, čo s údržbou fotovoltických panelov, ako vplýva počasie na výrobu energie, dozviete sa v tomto článku. Všetky tieto faktory zohrávajú svoju úlohu a je potrebné ich zohľadniť, ak chcete vedieť, aký úžitok Vám môže priniesť fotovoltika a koľko vďaka nej môžete ušetriť.

Počas dňa fotovoltika vyprodukuje oveľa viac energie, ako bude jej reálna spotreba. Prebytky elektrickej energie môžete nasmerovať na ohrev vody (TUV), do batériového systému alebo priamo do siete, kde ich budete predávať za spotové alebo vopred dohodnuté ceny.

Ako funguje fotovoltika?
Fotovoltika pre domácnosť – ako funguje?

Fotovoltické panely absorbujú energiu zo slnka. Keď na fotovoltické články (2) dopadajú slnečné lúče, vytvárajú elektrické pole a začína nimi prúdiť elektrina. Menič napätia (3) potom prúd zmení z jednosmerného na striedavý. Tento zmenení prúd následne prechádza do hlavného rozvádzača (4) a je pripravený na využitie v domácnosti alebo na export do distribučnej siete.

Rozmery fotovoltického panela sú 1,7 x 1,1 m a na obľúbenú 5kw fotovoltiku budete potrebovať 12 takýchto panelov. Okrem veľkosti panelov je potrebné zohľadniť aj ich hmotnosť (cca 20kg jeden fotovoltaický panel). Strecha v dobrom stave ich však unesie bez problémov.

Fotovoltické panely nepotrebujú na výrobu energie priame slnečné svetlo. Fotovoltika dokáže vyrábať elektrinu aj pri zamračenej oblohe alebo čiastočnom snežení. Predpokladá sa, že v zime budete časť potrebnej elektriny získavať zo siete, pretože v našom podnebí máme kratšie dni, tmavšie dni a od novembra do februára trávime viac času doma (viac svietime, kúrime, varíme). Od marca do októbra je pre fotovoltiku oveľa priaznivejšie obdobie.

Na druhej strane, sneh a mráz môžu dokonca zvýšiť výkon fotovoltiky. V našom článku o fotovoltike v zime dozviete napríklad to, o koľko sú solárne panely účinnejšie pri nízkych teplotách alebo čo (ne)robiť, keď sú panely pokryté snehom.

Získajte nezáväznú ponuku na fotovoltiku TU » 

Po tomto komponente siahneme, ak na strechu dopadá tieň, alebo ak inštalujeme panely na viacero plôch na streche.

Realizácia fotovoltiky s optimizérmi.
Fotovoltika s optimizérmi.

Každá technológia má svoje vlastné možnosti dimenzovania. Zle zvolený a nesprávne nastavený systém má významný vplyv na prevádzku celého systému. Preto sa oplatí spolupracovať s certifikovanými odborníkmi. Niektoré technológie síce nedosahujú maximálny výkon, ale zabezpečia lepšiu prevádzku v horších podmienkach (v noci a v zime), čo bude v konečnom dôsledku výhodnejšie.

Sklon strechy nie je pre fotovoltiku až taký dôležitý. V súčasnosti ich môžeme inštalovať vertikálne alebo horizontálne. Najlepší sklon je v rozmedzí 20° až 50°. Aj keď tento sklon nedodržíte, straty nepresiahnú 10%. Fotovoltické panely so sklonom 35° dosahujú maximálny výnos počas celého roku, zatiaľ čo sklon do 45° zabezpečí vyváženú výrobu elektriny počas celého roka. Pri sklone menšom ako 15° panely strácajú svoju samočistiacu schopnosť a budú vyžadovať zvýšenú pozornosť pri údržbe.

Pri orientácii na juh sa bude vyrábať počas celého dňa a najviac elektriny sa vyrobí medzi 11. a 13. hodinou. To však neznamená, že ak máte strechu orientovanú na východ a západ, budete vyrábať menej. V tomto prípade sa ročná výroba elektriny v súčte líši len o malé percento, pretože najväčšiu spotrebu elektriny máme ráno a popoludní.

Panely orientované na východ majú najvyšší výkon ráno. Panely s orientáciou na západ budú pracovať najintenzívnejšie večer. Jediný svetový smer, ktorému sa treba pri inštalácii panelov vyhnúť, je sever.

V prípade, že vyhodnotíme Vašu strechu, že je v zlom stave, môžeme pnaely umiestniť na objekt, ktorý je zapísaný v katastri nehnuteľností (napríklad stodola, altánok, garáž alebo kôlňa).

Bežná doba návratnosti fotovoltiky je 2-7 rokov. Nie je to však pravidlom. Základom je správne nadimenzovanie celého systému, aby zodpovedal energetickým požiadavkam domácnosti. A samozrejme platí, čím viac a efektívnejšie využívate slnečnú energiu, tým skôr sa Vám investícia do fotovoltiky vráti. Svoju rolu zohrávajú aj ceny elektrickej energie – čím sú vyššie, tým viac ušetríte všaka fotovoltike.

Veľkou výhodou je, že fotovoltaika bude s Vami celé desaťročia. Najdlhšiu životnosť z celého systému majú panely, výrobca ju garantuje až na 25 rokov a zvyčajne si zachovávajú dobrú účinnosť aj po tomto čase. Fotovoltaické panely majú zvyčajne životnosť 40 rokov, po ktorej sa dajú veľmi efektívne recyklovať, a to vo viac ako 90 % prípadov, takže nepredstavujú zbytočnú záťaž pre životné prostredie, práve naopak.

Ak chcete získať finančné prostriedky na realizáciu fotovoltiky, môžete využiť štátne dotácie z projektu Zelená domácnostiam. Dotáciu na fotovoltické panely môžete čerpať až do výšky 4 025 EUR a pokryjete si tak až polovicu nákladov.

Nemusíte sa starať o papierovanie – dotáciu z projektu Zelená domácnostiam radi vybavíme za Vás.

Energia uložená v batérii slúži na to, aby ste mohli využívať elektrickú energiu aj vtedy, keď už slnko nesvieti. Inými slovami, keď sa večer doma všetci stretnete, budete si môcť svietiť energiou, ktorá sa počas dňa nahromadila vo Vašom úložisku. Prečítajte si všetky dôvody, prečo investovať do fotovoltickej batérie.

Avšak, veľmi efektívne je využívanie služby Virtuálna batéria. Ako ju využívať na maximum, sme si povedali v tomto článku.

Pri návrhu fotovoltiky sa odporúča zvoliť takú veľkosť systému, aby Vaša domácnosť bola väčšiu časť roka v podstate nezávislá od distribútora. Je tiež dobré zohľadniť budúci vývoj – napr. rozšírenie rodiny, obstaranie elektromobilu, ktorý budete chcieť nabíjať pomocou nabíjacej stanice, alebo možno – vzhľadom na klimatické zmeny – chladenie domácnosti pomocou klimatizácie počas letných mesiacov.

V súčasnosti sa nemusíte rozhodovať pre menšiu fotovoltiku, ak Vás nelimitujú financie. S pokrytím nákladov na kúpu Vám môžu pomôcť nielen štátne dotácie, ale aj výhodný úver. Vďaka nemu môžete mať fotovoltiku aj bez akejkoľvek vlastnej počiatočnej investície. Splátky úveru potom jednoducho zaplatíte z úspor energie, ktoré Vám fotovoltika prinesie, a ešte ušetríte.

Zbytočne predimenzovaný systém však môže spôsobiť, že návratnosť investície bude zbytočne dlhá. Správne vypočítaný návrh je absolútne kľúčový. Túto informáciu uvádzame v každej našej nezáväznej cenovej ponuke.

Ak v budúcnosti zistíte, že fotovoltaika už nepostačuje, radi Vám poskytneme rozšírenie systému. Túto službu ponúkame klientom, ktorí už majú fotovoltiku od spoločnosti Energovision.

Realizácia fotovoltiky vo veľkosti 3kW.
Aj menšie fotovoltiky majú zmysel.

Fotovoltické panely sú odolné voči poveternostným vplyvom a pri inštalácii v sklone väčšom ako 15° sa aj samočistia – sneh, lístie a iný prilepený materiál sa zošmykne z ich hladkého povrchu. Časom sa však na paneloch môže začať tvoriť vrstva nečistôt, ako je prach, peľ alebo vtáčí trus. To môže postupne znížiť účinnosť solárnych panelov o 10 – 20 %. Napriek tomu sa mnohí ľudia neobťažujú pravidelne čistiť svoje solárne panely, pretože fotovoltika stále poskytuje dostatok elektrickej energie na prevádzku ich domácnosti.

Upozorňujeme, že ak je sklon panelov menší ako 15°, panely si vyžadujú pravidelnejšiu údržbu, pretože nečistoty sa z nich samovoľne nezosúvajú.

Ak sa rozhodnete svoje panely vyčistiť, odporúčame Vám, aby ste to prenechali odborníkom. Ak to urobíte sami, riskujete poškodenie panelov a predovšetkým sa môžete zraniť. Profesionálne firmy sú vybavené vysokozdvižnými plošinami a špeciálnymi čistiacimi strojmi, zvyčajne na báze tlakovej vody, ktorá je na tento účel demineralizovaná, aby sa na paneloch nevytvoril vodný kameň. Zároveň sa používajú rôzne druhy impregnácie panelov, ktoré zabezpečia, že sa na povrchu panelov nebudú toľko držať nečistoty.

Expert zároveň vykonáva aj optickú kontrolu, ktorou môže zistiť, či sú panely alebo iné fotovoltické komponenty poškodené alebo nedostatočne upevnené. Údržba a servis sú teda kľúčom k bezpečnej a bezproblémovej prevádzke fotovoltiky, ktorá Vám bude slúžiť desiatky rokov.

S nami budete od začiatku vedieť aká fotovoltika sa Vašej domácnosti hodí. Cenovú ponuku získate do 2 pracovných dní. Kontaktujte nás ešte dnes a nechajte si navrhnúť optimálne riešenie prispôsobené Vašej domácnosti a rodinnému rozpočtu. Čím skôr tak urobíte, tým skôr začnete šetriť účty za energie, získate nezávislosť a výrazne znížite svoju uhlíkovú stopu.

Hľadáte fotovoltické riešenie prispôsobené Vašej domácnosti a spotrebe? Zanechajte nám svoj kontakt, ozveme sa »