Energetická chudoba je významný problém, ktorý potrebuje urgentné riešenia. Na Slovensku, ako v jednej z mála európskych krajín, sa nepriaznivá situácia postupne zhoršuje. Ak ju nebudeme riešiť, v budúcnosti by sa mohla prehĺbiť. Na aké dotácie môžu v súčasnosti siahnuť ľudia ohrození energetickou chudobou?

Problém energetickej chudoby, keď sa energie stávajú cenovo nedostupnými, netrápi iba rozvojové krajiny, tento fenomén sa čoraz častejšie objavuje aj v krajinách Európy. Podľa odhadu je energetickou chudobou ohrozených 50 až 125 miliónov Európanov. Čím ďalej, tým viac počúvame aj o prehlbovaní energetickej chudoby na Slovensku.

Energeticky zraniteľná domácnosť je tá, ktorej celkový čistý ročný ekvivalentný disponibilný príjem (prepočítaný na počet členov domácnosti) je menší ako národný medián. Tj. 8 818 EUR na rok 2022 podľa oficiálnych údajov ŠÚ SR.

V rámci Európy patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilným príjmom. Náklady na bývanie a energie tvoria v priemere vyše štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností. Elektrina, plyn a teplo predstavujú takmer 10% z celkových nákladov. Výdavky na elektrinu tvoria 3,7%, výdavky na plyv 3,3% a na teplo odchádza ďalších 2,8%. Ide o najväčší podiel spomedzi krajín EÚ.

Domácnosti sa stávajú energeticky chudobnými, ak nemajú dostatok financií na to, aby si v byte alebo v dome zabezpečili teplotu vhodú na bývanie (približne 18 až 21 stupňov). Najčastejšími dôvodmi sú nielen nízke príjmy a vysoké ceny energií, ale aj neefektívny spôsob vykurovania či nedostatočná izolácia starých domov. Tento problém má aj pridružený nechcený efekt. Tí, ktorí nemajú dostatok financií na udržanie vhodnej teploty v interiéri, často používajú na vykurovanie aj nevhodné materiály, ako napr. odpad, čím pri kúrení vypúšťajú do ovzdušia emisie škodlivých látok.

Špeciálnu pomoc Zelená solidarita, určenú pre ľudí s nízkym príjmom, plánuje rezort hospodárstva spustiť v 3.kvartáli 2024.

Domácnosti, ktorá je v energetickej chudobe, zostane po zaplatení výdavkov na potraviny, bývanie, zdravie a dopravu mesačne priemerne 450 EUR. Najnovšie dáta hovoria, že Slováci dajú priemerne 10,3% svojho príjmu na energie. Ak však prihliadneme na počet členov domácnosti, podiel sa zvýši na 19%, čo znamená, že do energií investujeme pätinu svojich disponibilných príjmov. Mnohé rodiny preto začínajú šetriť, čo sa v mnohých prípadoch spája s nevhodným vykurovaním nevhodným palivom.

Rýchlejšiu návratnosť fotovoltických panelov vyrieši aj dotácia.

V boji proti energetickej chudobe pomáhajú rôzne systémy podpory zateľovania bytových a rodinných domov, implementácia novej tarifnej štruktúry, príspevok na bývanie a podobne. Jedným z príspevkov, ktoré môžu domácnosti aktuálne využiť, je program Zelená solidarita ako súčasť Zelenej domácnostiam. Podporuje inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Konkrétne sú to kotly na biomasu, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá a fotovoltické panely. Pomoc štátu dosahuje až 90% oprávnených nákladov na zariadenie. V prípade štandardného príspevku v rámci projektu Zelená domácnostiam môže pokrývať 50% nákladov na inštaláciu.

Maximálne hodnoty poukážok

Podporované zariadeneMaximálna hodnota poukážkyMaximálny podporovaný výkon
kotly na biomasu2 700 EUR15 kW
slnečné kolektory3 600 EUR4 kW
fotovoltické panely6 300 EUR7 kW

Získajte nezáväznú ponuku na fotovoltiku » 

Žiadatelia si v projekte Zelená solidarita môžu vybrať z

  • 5 300 zariadení spĺňajúcich technické požiadavky,
  • a na inštaláciu využiť služby až 1 570 oprávnených zhotoviteľov registrovaných v projekte Zelená domácnostiam.

Tentoraz prichádza aj novinka v predĺžení lehoty povinného používania podporených zariadení z 2 rokov na minimálne 5 rokov. Nárok na podporu pre nízkopríjmové domácnosti budú mať majitelia rodinných domov, ktorí splnia požadované kritériá. Za nízkopríjmovú domácnosť budú v projekte spoločne posudzovaní vlastníci nehnuteľností a všetci, ktorí majú evidovaný pobyt v mieste inštalácie v rodinnom dome minimálne 12 mesiacov pred požiadaním o príspevok.

Dôležité – Ak v súčasnosti máte evidovanú žiadosť v programe Zelená domácnostiam a spĺňate podmienky, Vaša žiadosť bude preradená automaticky do programu Zelená solidarita po nahratí dokladov preukazujúcich výšku príjmu domácnosti.

Na získanie dotácie Zelená solidarita bude potrebné dokázať príjem domácnosti pomocou niektorých z nasledovných dokladov:

  • aktuálnym dôchodkovým výmerom,
  • daňovým priznaním,
  • ročným zúčtovaním dane za minulý rok,
  • ak žiadateľ poberá dávky nemusí sa ničím dodatočne preukazovať.

Informácie o príjme domácnosti sa budú automaticky overovať prepojeným informačným systémom ministerstiev.

Za disponibilný príjem pre tento účel sa považuje suma príjmu pre všetkých členov domácnosti za posledné ukončené daňové obdobie. Patria sem dôchodkové dávky, kompenzačný príspevok baníkom, projem zo závislej činnosti a príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti po zdanení a odpočítaní poviných odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich bude hranica príjmu na úrovni mediánu. V takejto rodine s dvomi plnoletými osobami a dvomi nezaopatrenými deťmi môže priemerný čistý príjem dosiahnúť maximálne 1996,35 EUR.

Ľudia s nižšími príjmami, ktorí nemali na obnovu domu dostatok vlastných prostriedkov, mohli do 6.septembra využiť dotáciu Obnov dom mini. Nové podmienky výzvy sľubovali adresnejšiu pomoc, vyplatenie zálohy aj rýchlejšie vyplácanie peňazí na obnovu starších rodinných domov. Príspevok na obnovu rodinného domu mohli v tejto mimoriadnej výzve získať domácnosti ohrozené energetickou chudobou, a to niektorej zo 152 obcí Banskobystrického a Košického kraja. Za takú sa považovala domácnosť, ktorej čístý ekvivalentný ročný príjem vypočítaný na jedného člena za rok 2022 neprekročil 7 423 EUR. Ďalšia, v poradí 6. výzva Obnov dom, do ktorej sa bude môcť zapojiť ktokoľvek bez obmedzenia, je plánovaná ešte tento rok.

Konzultujte svoje riešenie s našim odborníkom » 

Náš tím skúsených odborníkov Vám ochotne poradí vybrať najlepšie fotovoltické riešenie na mieru Vašej domácnosti.