Zlepšenie energetickej efektívnosti v podnikoch
Nachádza sa aj Vaša firma v tiesni z energetickej hospodárnosti budovy alebo výroby? Sme v čase, kedy sa odberatelia obzerajú po riešeniach prinášajúcich nezávislosť a zároveň úsporu. Narastajúci záujem o fotovoltiku prekonáva všetky hranice, či už ide o domácnosti alebo firmy. Pozrime sa na možnosti, ako využívať fotovoltické panely ešte viac a ako Vám vie pomôcť dotačná politika.
Energetická hospodárnosť podniku
Pozrime sa na to od začiatku – je nutné identifikovať body, v ktorých dochádza k najväčšiemu úniku zdrojov. V súčasnosti je vypísaná výzva, ktorej cieľom je zníženie hrubej konečnej energetickej spotreby, čím tiež prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov.
Aktivity, ktoré môžeme zrealizovať vrámci tejto výzvy:
- zateplenie obvodového plášťa – z hľadiska šetrenia energie na vykurovanie tvorí najväčší podiel strát;
- zateplenie strešného plášťa pre zmaximalizovanie úspory tepla;
- výmena otvorových konštrukcií (okná, dvere);
- zlepšovanie účinnosti existujúcich zariadení na výrobu elektriny/tepla/chladu v podnikoch, resp. ich náhrada za nové účinnejšie zariadenia,
- rekonštrukcia alebo modernizácia osvetlenia;
- iné opatrenia, ktoré navrhne energetický audit;
Z mnohých dostupných energeticky efektívnych opatrení je obnova vykurovacieho systému jedným z najúčinnejším. Avšak stále platí, že ak sa pri obnove využívajú aj OZE, možno dosiahnuť významnú úsporu nákladov na energie. Najmä v kombinácii s ďalšími opatreniami. Systém vykurovania, vetrania a klimatizácie (HVAC) sa typicky podieľajú na viac ako 40% spotrebe energie v kanceláriách a tvoria významnú časť spotreby v ďalších oblastiach činnosti podniku.
HVAC je vo veľkej miere ovplyvnený technológiami, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje. Očakávame, že inteligentné riadenie a adaptívne technológie budú integrované do týchto systémov na dosahovanie efektívnosti, úspornosti a komfortu používateľov.
V prvom rade musíte mať prehľad o spotrebách v každej chvíli. Musíte mať prístup k informáciám o spotrebách energií za danú pracovnú smenu, deň či mesiac. Až potom môžete spotreby vyhodnocovať a hľadať miesta úspor.
Energetický manažment
Ďalšie aktivity, ktoré nám pomôžu eliminovať straty:
- zavádzanie systémov energetického manažmentu, ktorý nie je len nástrojom na zníženie nákladov na energiu, ale je aj v súlade s environmentálnou a ekonomickou legislatívou,
- zavádzanie monitoringu, optimalizácie a riadenia spotreby energie, čo môže vyriešiť sankcie za prekročenie zazmluvneného maxima, ktoré Vám dodávateľ elektrickej energie rezervuje.
Podpora OZE v podnikoch
Energetická kríza, rastúce ceny za energie, výška dotácií a potenciálne priaznivé zmeny v legislatíve. Toto sú udalosti, ktoré Vám pomôžu rozhodnúť sa investovať do lokálneho zdroja a znížiť si tak náklady na energie na minimum.
Vlastná elektrina pomocou fotovoltiky
Cieľom podnikovej fotovoltickej elektrárne je priama spotreba takto vyrobenej elektriny v prospech podniku, vďaka čomu možno znížiť prevádzkové náklady a zvýšiť úsporu spotrebovanej energie z distribučnej siete. Inštalácia fotovoltických panelov musí spĺňať určité pravidlá. Je dôležité, aby sme zvolili správnu montážnu konštrukciu. Dodatočné zaťaženie strechy fotovoltikou, overujeme statickým posudkom, ktorý zohľadní lokalizáciu, vonkajšie vplyvy a samotnú nosnosť konštrukcie strechy a s prípadným priťažením celej konštrukcie, tzv. balastom.
Pri fotovoltike je dôležité, aby sme správne navrhli jej výkon. Ten sa určí podľa prevádzkového výkonového odberového diagramu podniku – 15 minutové intervaly. Čím viac elektrickej energie spotrebujete počas slnečných hodín dňa, tým má väčší zmysel pre Vás uvažovať o fotovoltike. Ideálne je, ak Vaša firma alebo podnik funguje v režime, v ktorom sa najviac elektriny využíva počas dňa, keď jej fotovoltika vyrobí dostatok. Nie je však prekážkou, ak najviac elektriny spotrebujete ráno a večer. V tomto prípade sa k fotovoltickému systému odporúča inštalovanie batériového systému, vďaka ktorému sa zvýši energetická sebestačnosť firmy.
Maximalizácia úspor v podnikoch
Pri každom novom fotovoltickom projekte, sa snažíme určite Váš primárny cieľ. Môže to byť maximalizovanie ročnej výroby elektrickej energie z fotovoltiky, alebo aj ekonomický cieľ – maximalizovať úspory a návratnosť investície. Fotovoltické elektrárne môžeme navrhnúť na akýkoľvek druh strechy s akoukoľvek krytinou, pričom dôležitá je statická pevnosť strechy. V prvom rade sa pri každom projekte pozeráme na to, čo klient od nás požaduje a čo chce inštaláciou dosiahnuť. Je Vaša najväčšia spotreba energie počas ranných hodín? Preto riešime orientáciu solárnych panelov na východ- západ. Táto orientácia maximalizuje osvit slnkom počas celého dňa, čoho výsledkom je viac vyrobenej elektriny než v prípade natočenia na juh. Sklon panelov je štandardne na úrovni 13 až 15 stupňov.
Fotovoltika s podporou batériového systému
Batériový systém je v súčasnosti ešte stále veľká dogma. V našich riešeniach používame inteligentné batériové úložisko primárne na reguláciu spotreby a jej využívanie v pravidelných intervaloch. Čo to znamená?Nespotrebovaná vyrobená energia zo solárnych panelov sa nielen ukladá do batériového úložiska, čím sa výrazne zvyšuje jej využitie, ale toto úložisko s ňou aktívne pracuje aj na energetickom trhu. Riadiaca jednotka neustále monitoruje a optimalizuje prevádzku úložiska podľa nastavených technických parametrov, situácie vo Vašom podniku, stavu elektrickej sústavy a situácie na energetickom trhu.
Taktiež zaisťuje efektívne hospodárenie s elektrickou energiou a umožňuje spravovať úložisko na diaľku cez internet. Avšak, musíme upozorniť, že fotovoltika je doplnkový zdroj, ktorý vyrába elektrickú energiu počas dňa.
Súčasťou inteligentného batériového systému je monitoring, vďaka ktorému máte kompletný prehľad o množstve vyrobenej elektriny v reálnom čase, ako aj spotrebe či množstve nadvyrobenej elektriny.
Oplatí sa investovať do fotovoltiky?
Každý projekt je jedinečný, avšak k celkovému vylepšeniu energetickej bilancie fotovoltické panely prispejú. V každom fotovoltickom projekte počítame návratnosť investície do fotovoltiky, pričom porovnávame prínos optimálneho a maximálneho inštalovaného výkonu. Avšak, či už ide o malú, strednú alebo veľkú spoločnosť, fotovoltické zariadenie sa oplatí za každých okolností!
Batérie sú stále drahé, takže robia investíciu do fotovoltického systému menej návratnou, pokiaľ sa nevyužije inteligentné riadenie. Avšak, stále hľadáme cesty návratnosti v takej miere, aby nebola dlhšia ako 6 rokov. Životnosť batérie je štandardne 10 rokov, kedy je potrebné aby boli jednotlivé batériové články vymenené za nové.
Zelená podnikom – ako to bude?
SIAE pripravuje v rámci národného projektu pilotnú schému Zelená podnikom. Dotácie môžu získať živnostníci alebo mikro, malé a stredné podniky, ktoré budú môcť získať finančný príspevok do výšky 70-tisíc EUR. Každý projekt inštalácie obnoviteľného zdroja energie sa bude musieť realizovať na základe energetického auditu. Ten budete musieť priložiť ku každej žiadosti o dotáciu.
Na energetický audit môžete získať podporu tiež, max. vo výške 45%, najviac však 2 500 EUR. Z energetického auditu zistíme, ktoré zariadenie (fotovoltaika alebo iné) a s akám výkonom, je vhodné pre Váš podnik. Vďaka nemu zistíte, aké vhodné opatrenia k energetickej efektívnosti musíte vykonať, a budete mať stanovený potenciál využitia obnoviteľných zdrojov v podniku.
V rámci dotačného programu Zelená podnikom budete môcť pre svoju firmu získať príspevok na obnoviteľné zdroje energie, napr.:
- fotovoltické systémy,
- slnečné kolektory (na ohrev teplej vody alebo vykurovanie),
- tepelné čerpadlá,
- veterné turbíny.
Podporené budú aj batériové systémy.
Počítajte s tým, že SIEA vám preplatí max. 35 % nákladov. Navyše budete môcť získať +5%, ak energetický audit potvrdí, že Vaša spotreba energií je viac ako 90% a +5%, ak si necháte zrealizovať fotovoltiku.
Ako Vám vieme pomôcť?
Platnosť poukážky má svoj limit 6 mesiacov, počas ktorých musíme stihnúť vyriešiť veľa krokov. S prípravou projektu je potrebné začať ideálne hneď. Nechcete o túto možnosť prísť?
Poskytneme Vám predprojektový servis:
- Vypracujeme Vám technicko-ekonomickú štúdiu. Bude obsahovať energetický audit, podľa ktorého navrhneme vhodné fotovoltické zariadenie, za akú dobu sa Vám investícia vráti a akú úsporu Vám prinesie.
- Vyriešime pripojenie k sieti. Podáme všetky príslušné žiadosti na distribučnú spoločnosť. Postaráme sa o komunikáciu s úradmi, aby Váš projekt bol schválený v čo najkratšej dobe.
- Zrealizujeme fotovoltické zariadenie podľa navrhnutého projektu.
- Sledujeme za Vás zodpovednosti i termíny a hneď, ako sa výzva spustí, vyriešime administratívne kroky spojené so žiadosťou o poukážku, aby ste boli medzi prvými.
- Stojíme pri Vás aj pri kontrolách.
- Finalizáciu fotovoltiky zavŕšime odovzdaním revíznej správy.
- Preplatenie poukážky je naviazané na funkčné skúšky, ktoré vykonáva príslušná distribučná spoločnosť.
Súčasťou našej štúdie je tiež podrobný harmonogram celého projektu, vďaka ktorému zabezpečíme hladný priebeh celej realizácie. Prečo sa čakať neoplatí?
Prehľad najzákladnejších termínov:
- Komunikácia s distribučnou spoločnosťou je zo zákona 30 dní.
- Dodanie materiálu a komponentov na Váš fotovoltický projekt je 30 dní.
- Realizácia fotovoltiky, podľa náročnosti inštalácie, trvá 30 dní.
- Vykonanie funkčných skúšok, ktoré sú v kompetencií distribučných spoločností trvajú minimálne 2 mesiace.
Ak máte záujem o realizáciu do svojej firmy fotovoltiku s dotáciou, dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu už dnes.