ESG pre firmy v stráviteľnej forme
Princípy udržateľnosti sú čoraz dôležitejším faktorom pre budúcu úspešnosť firiem. Ako rozvíjať svoje podnikanie energeticky udržateľným spôsobom, ktorý má aj ekonomický zmysel? Prečo vnímať udržateľnosť ako príležitosť pre Vás biznis? A aké povinnosti prináša ESG firmám?
Čo je to ESG a prečo je dôležitý pre firmy a investorov?
Či už ste klient, investor, regulátor alebo zamestnanec, určite Vás zaujíma, ako konkrétne spoločnosti
prispievajú k trvalo udržateľnému rozvoju alebo ako znižujú svoj dopad na životné prostredie a prírodné zdroje. Moderným nástrojom na komunikáciu podnikovej udržateľnosti je práve ESG.
ESG reporting je zverejňovanie údajov o pôsobení a pridanej hodnote spoločnosti v troch oblastiach: životné prostredie (Environment), sociálny aspekt (Social) a podnikové riadenie (Governance). Ide tiež o dôležitý zdroj informácií pre investorov v procese investičného rozhodovania o životaschopnosti spoločnosti.
Aby ste sa vedeli rýchlo a trefne orientovať v téme ESG, vytvorili sme slovník pojmov.
Ako súvisí ESG s udržateľnosťou?
Podniky sa často pozerajú na ESG len z jedného hľadiska – vplyvu ich podnikania na životné prostredie. Environmentálny aspekt je nepochybne dôležitou súčasťou ESG, ale nie je jediným faktorom. Ak chcete vo svojej spoločnosti zaujať holistický prístup k ESG, musíte sa zaoberať témami, ako sú sociálna zodpovednosť, správa a riadenie spoločnosti i udržateľné investovanie.
ESG Vám môže pomôcť dosahovať udržateľnosť vo Vašom podniku z pohľadu všetkých troch aspektov – environmentálneho, sociálneho a správy a riadenia spoločnosti.
Kto má povinnosť nefinančného reportingu ESG?
Najdôležitejšie je povinnosť pravidelného vykazovania udržateľnosti alebo nefinančný reporting ESG. Firmy musia reportovať podľa už schválených štandardov ESRS a európskej smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (smernica CSRD). Smernica CSRD je v súčasnosti implementovaná do slovenského zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, a to prostredníctvom novely zákona o účtovníctve (zákon č. 105/2024 Z. z) s účinnosťou od 1. júna 2024.
Základná časová os vzniku tejto povinnosti:
- od 1. januára 2024 – spoločnosti, ktoré už sú povinné zverejňovať niektoré nefinančné informácie podľa skoršej smernice NFRD (ide o banky, poisťovne a spoločnosti obchodovateľné na burze s viac ako 500 zamestnancami). To znamená, že už tento rok musia uvedené spoločnosti efektívne zbierať a vyhodnocovať informácie o dopadoch svojich udržateľných aktivít. V roku 2025 zverejnia svoju prvú správu o udržateľnosti.
- v roku 2024 zároveň prebehla transpozícia uvedenej CSRD smernice do slovenskej legislatívy – zákona o účtovníctve – formou novely zákona o účtovníctve, ktorá je účinná od 1. júna 2024.
- od 1. januára 2025 povinnosť reportovať ESG vznikne všetkým veľkým spoločnostiam(ide o spoločnosti spĺňajúce aspoň 2 z nasledujúcich 3 kritérií: aspoň 250 zamestnancov, aktíva v hodnote najmenej 25 mil. EUR, čistý obrat najmenej 50 mil. EUR). Veľké spoločnosti musia zverejniť v roku 2026 svoje správy o udržateľnosti za účtovné obdobie 2025.
- od 1. januára 2026 bude platiť povinnosť reportovať ESG aj pre malé a stredné podniky, ktoré sú obchodovateľné na burze. Tie zverejnenia svoje prvé správy o udržateľnosti v roku 2027.
Ale pozor!
Ak sa Vás povinnosť do roku 2024 priamo netýka, pravdepodobne sa vás dotkne nepriamo, prinajmenšom z environmentálneho hľadiska. Čo máme na mysli? Spoločnosti v dodávateľskom reťazci čoraz častejšie požadujú informácie o uhlíkovej stope subdodávateľov. Ak si chcete udržať pozíciu silného článku v tomto reťazci, musíte zvýšiť povedomie o svojich emisiách. V opačnom prípade riskujete stratu kľúčových partnerov.
Ako sa pripraviť na nefinančný reporting?
Je nutné podotknúť, že je dôležitým nástrojom transparentnosti a zodpovednosti podnikov v oblasti ESG. Pri príprave na nefinančný reporting je dôležité začať definovaním jasnej stratégie a plánu, ako budete zbierať, spracovávať a prezentovať relevantné údaje. ESG reporting je potom už len kontrolným nástrojom na dosiahnutie Vašich cieľov a so správnym nastavením zberu údajov ich môžete spracovať v priebehu niekoľkých minút.
Okrem samotného reportingu, nakusneme dôležitú tému a to je ESG rating, ktorý bude dôležitý hlavne pre banky, ak Vaša spoločnosť bude žiadať o úver.
Ako Vám vieme pomôcť?
Chcete vo svojej firme znížiť prevádzkové náklady optimalizáciou energetickej efektívnosti a znížením spotreby energie?
O tom, čo všetko vieme zabezpečiť pri projekte fotovoltiky pre Vaše podnikanie najdete TU »
Naše fotovoltické riešenie prispieva nielen k ochrane životného prostredia, ale umožňuje dosiahnuť aj výrazné finančné úspory.
Kroky, ktoré vyriešime pri realizácií fotovoltiky:
- vypracujeme projektovú dokumentáciu,
- zabezpečíme vyjadrenie od distribučnej spoločnosti,
- vyriešime požiadavky stavebného úradu – stavebné povolenie, vyriešime statický posudok a PBS,
- dohliadneme na stavebnú pripravenosť pred samotnou inštaláciou,
- odborne zrealizujeme fotovoltaický systém,
- vypracujeme projekt skutočného vyhotovenia,
- vykonáme odborné prehliadku a vypracujeme revíznu správu,
- odovzdáme Vám kompletné dielo a celú dokumentáciu,
- zabezpečíme spustenie a pripojenie fotovoltiky do distribučnej sústavy – naplánujeme funkčnú skúšku,
- vyriešime povinnú registráciu na URSO a OKTE
- pomôžeme s ESG
Chcete si celý proces zjednodušiť? Realizácia fotovoltiky od Energovision prebehne rýchlo, hladko a bez komplikácií. Naši odborníci Vám pomôžu vo všetkých bodoch procesu – od obhliadky nehnuteľnosti cez návrh najvýhodnejšieho riešenia až po odovzdanie fotovoltického riešenia. Vy sa takmer o nič nemusíte starať a už si len môžete užívať úsporu a nezávislosť, ktorú Vám moderné fotovoltické panely poskytnú.
Zhrnutie
Teší nás, že spoločenská zodpovednosť firiem je pre firmy čoraz aktuálnejšou témou a že sa chcú v tomto smere posúvať a vzdelávať. Aktivity súvisiace s udržateľnosťou by však vždy mali zahŕňať aj ekonomické aspekty.