Chceli by ste nižšie účty za elektrinu vďaka fotovoltike? Čiastočnú alebo úplnú energetickú nezávislosť? Alebo vás láka ohrev bazéna či nabíjanie elektromobilu zadarmo? O tom, ktoré z výhod fovotoltiky budete môcť využívať a do akej miery, rozhoduje aj typ fotovoltického systému. Prečítajte si, aké typy existujú, aké majú plusy a mínusy a ktorý si kedy vybrať.

On-grid fotovoltaický systém (sieťový fotovoltický systém) je trvale pripojený k rozvodnej sieti. Skladá sa z iba 2 hlavných komponentov – fotovoltických panelov a meniča napätia. Batérie v ňom nenájdete. Tento typ fotovoltaickej elektrárne je vhodný pre tých, ktorí vedia účelne hospodáriť s vyrobenou energiou najmä počas dňa.

Princíp on-grid systému: Kým fotovoltické panely nedodávajú dostatok elektriny, zvyšok si dom berie z rozvodnej siete. Ak je elektriny príliš veľa, prebytok putuje automaticky do siete.

Neprehliadnite:

Mnoho ľudí to nevie, ale on-grid fotovoltika nefunguje pri výpadku elektriny. Menič sa vtedy totiž musí automaticky vypnúť z bezpečnostných dôvodov. 

Chcete on-grid solárny systém využiť čo najviac a dosiahnuť rozumnú návratnosť investície?

Potom by ste si mali ujasniť:

 • Kedy a koľko elektriny spotrebúvate – Fotovoltiku tomu vieme do istej miery prispôsobiť vhodnou voľbou výkonu a čiastočne aj orientáciou fotovoltických panelov. 
 • Či máte spotrebiče, ktoré elektrinu využijú – Je zbytočné (a drahé) inštalovať na dom panely s príliš vysokým výkonom, ak nechcete elektrinu predávať do siete – to však umožňuje iba zopár dodávateľov elektriny. Niektorí ľudia preto kombinujú tento fotovoltický systém a prebytky elektriny regulujú do výroby teplej vody, ohrievajú vírivku, bazén či akumulačnú nádrž na vykurovanie.

Samozrejme, uvedené fakty platia pre všetky typy fotovoltických systémov. No keďže on-grid systém nemá batérie, musíte ho naplánovať o niečo dôkladnejšie.

Prebytky vyrieši Virtuálna batéria
Nenechajte sa zmiasť, napriek slovu batéria nejde o nejaký fyzický akumulátor, ktorý by bol niekde položený a pripojený k sieti. Virtuálna batéria je iba pomenovanie služby, ktorú ponúka takmer každý dodávateľ elektriny. 

Funguje to takto: 

 1. Prebytočnú elektrinu z on-grid fotovoltiky pošlete do rozvodnej siete. 
 2. Neskôr si ju môžete vziať späť iba za distribučné poplatky. Cenu samotnej elektriny neplatíte. 
On-grid fotovoltika – zjednodušená schéma.
Zjednodušená schéma on-grid fotovoltického systému bez batérií.

Jej výhodou je nižšia cena oproti systému s batériami. On-grid je teda najlacnejšou variantou zo všetkých typov. Aj to je dôvod, prečo mnoho klientov uprednostňuje práve tento typ.

Ďalšou výhodou je, že on-grid systém v podstate nezaberie žiadny priestor. Menič umiestnime na stenu, napr. do technickej miestnosti a… a to je všetko. Žiadna „krabica“ s batériami, o ktorú by ste v stiesnenom priestore zakopávali.

On-grid fotovoltiku si vyberte, ak: 

 • chcete investíciu skresať na minimum, 
 • máte dom, resp. objekt pripojený k rozvodnej sieti na mieste s minimálnymi výpadkami elektriny,
 • máte k dispozícii minimum priestoru a nechcete ho zapratať batériami.

Tip pre vás – pripravte sa na budúce rozšírenie on-grid fotovoltiky

Mnohým klientom inštalujeme v rámci fotovoltiky menič, ktorý dokáže fungovať v on-grid aj hybridnom režime. V budúcnosti tak môžu fotovoltický systém rozšíriť o batérie bez toho, aby museli kupovať nový hybridný menič a fotovoltiku tak predražili.

Viete už, aký fotovoltický systém je pre vás ten správny? Potrebujete poradiť? Vyplňte nám formulár, vypracujeme Vám nezáväznú ponuku a riešenie na mieru

Chcete poradiť s fotovoltikou?

Naši experti s Vami skonzultujú a zhodnotia možnosti najvýhodnejšieho fotovoltického riešenia. Povieme Vám koľko môžete ušetriť, aká bude návratnosť a na akú výšku dotačnej podpory máte nárok.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Vyplňte nám formulár alebo sa nám ozvite.

Vyberte o akú službu máte záujem

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Súčasťou hybridnej fotovoltiky sú, na rozdiel od tej on-grid, aj batérie. Tie spolupracujú s hybridným meničom, ktorý dokáže pracovať vo viacerých režimoch:

 • Slnko svieti, panely vyrábajú elektrinu – Elektrina z fotovoltiky napája spotrebiče v dome, prebytok sa ukladá do batérií, kým sa nenabijú na maximum. 
 • Slnko nesvieti, batérie sú nabité – Napr. večer alebo v noci. Spotrebiče v domácnosti sú v tomto prípade napájané z batérií. 
 • Slnko nesvieti, batérie sú vybité – Elektrinu na napájanie spotrebičov čerpá systém z rozvodnej siete. Batérie sa však začnú nabíjať až vtedy, keď bude prebytok elektriny z panelov.

A čo sa stane, keď budú panely vyrábať prebytok elektriny, no batérie budú nabité doplna?

Prebytky môžete poslať do virtuálnej batérie alebo nimi ohrievať akumulačnú nádrž či bazén – tak ako sme písali pri on-grid systéme.

Zjednodušená schéma hybridného fotovoltického systému bez batérií. 

Nevýhodou hybridnej fotovoltiky je vyššia cena kvôli batériám, drahší je tiež hybridný menič. Počítajte aj s tým, že batérie nemajú nekonečnú životnosť a investícia do nich nie je doživotná. No a nezabudnite pre ne pripraviť dostatok priestoru, napr. v technickej miestnosti. 

Tip pre vás – ušetrite vďaka dotácií Zelená domácnostiam

Vyššiu cenu Vám čiastočne vykompenzuje dotácia na fotovoltiku.

Výhodou hybridného fotovoltického systému je čiastočná energetická nezávislosť. Ak rozvodná sieť vypadne, môžete dom napájať z batérií, pokiaľ máte záložný systém i s back-up systémom. Vďaka batériám budete môcť spotrebúvať značnú časť elektriny z fotovoltiky aj vtedy, keď bude slnko svietiť slabšie, prípadne vôbec.  

Zistite, aké výhody má fotovoltika s batériovým úložiskom a prečo je výhodné do nej investovaťTU.

Hybridný fotovoltický systém si zvoľte, ak:

 • Vám neprekáža investovať do fotovoltiky vyššiu sumu, 
 • sa chcete chrániť proti výpadkom elektriny, 
 • spotrebúvate značnú časť elektriny vtedy, keď nesvieti slnko. 

Vedeli ste, že…? Elektromobil ako batéria pre fotovoltiku  

V budúcnosti budeme možno používať na uskladnenie prebytočnej elektriny batérie elektromobilov a elektrinou z nich napájať domácnosť. Technológia má názov Vehicle to home  (V2H) a už v súčasnosti nájdete na trhu viacero elektromobilov, ktoré ju podporujú.

Viete už, aký fotovoltický systém je pre vás ten správny? Potrebujete poradiť? Vyplňte nám formulár, vypracujeme Vám nezáväznú ponuku a riešenie na mieru. 

Nezáväzný formulár na fotovoltiku TU » 

Off-grid ostrovný systém nie je vôbec pripojený k verejnej elektrickej sieti a pracuje nezávisle od nej. Dom, resp. objekt je napájaný výlučne z fotovoltiky – kým svieti slnko, tak z panelov, keď panely nevyrábajú, tak z batérií. 

A keď sa batérie vybijú a slnko nesvieti, ste… odkázaní na svietenie sviečkami alebo na náhradný zdroj. Napríklad na elektrocentrálu či kogeneračnú jednotku vyrábajúcu teplo aj elektrinu.

Ostrovný solárny systém alebo tiež off-grid fotovoltaika.
Zjednodušená schéma ostrovného fotovoltického systému. 

Fotovoltická ostrovná elektráreň je náročná na návrh aj financie. Všetko sa točí okolo batérií, ktoré musia mať v tomto prípade omnoho vyššiu kapacitu než pri hybridnej fotovoltike.

Musíte ju naplánovať starostlivo vrátane výkonu panelov a vašej spotreby elektriny. A počítajte aj s tým, že batérie budú mať kratšiu životnosť, keďže ich budete využívať omnoho intenzívnejšie.

Chcete ostrovný systém na dom? 

Na miestach s dostupnou rozvodnou sieťou nemá ekonomický zmysel, iba ak by ste chceli byť za každú cenu energeticky nezávislí. 

Lepším miestom pre fotovoltický ostrovný systém je chata, prípadne usadlosť bez možnosti napojenia na rozvodnú sieť. Ideálnym príkladom sú vysokohorské chaty v Tatrách.

Ostrovný fotovoltický systém si zvolíte, ak:

 • nemáte k dispozícii prípojku k el. rozvodnej sieti alebo by bolo jej vybudovanie príliš nákladné,
 • nechcete obťažovať okolie hlukom a zápachom z elektrocentrály alebo kogeneračnej jednotky.

Ostrovný solárny systém môžete využiť aj ako samostatnú sústavu na vykurovanie domu, výrobu teplej úžitkovej vody či vykurovanie bazéna.

V tom prípade nie je systém vôbec spojený s domovou elektroinštaláciou a neobsahuje batérie. Fotovoltické panely pripájame priamo na jednosmerné ohrievacie teleso v akumulačnej nádrži či v bojleri, prípadne na štandardné 230 V teleso cez menič. 

Všetko bez toho, aby ste museli na strechu inštalovať slnečné kolektory a k nim potrubie so samostatným okruhom a nemrznúcou teplonosnou kvapalinou. Výhodou ohrevu pomocou fotovoltiky je okrem jednoduchšej montáže aj jednoduchšia údržba. Nevýhodou zase o niečo nižšia účinnosť ako pri klasických solárnych kolektoroch.

Viete už, aký fotovoltaický systém je pre Vás ten správny? Potrebujete poradiť? Vyplňte nám formulár, vypracujeme Vám nezáväznú ponuku a riešenie na mieru. 

Chcete získať nezáväznú cenovú ponuku na mieru?

Naši experti s Vami skonzultujú a zhodnotia možnosti najvýhodnejšieho fotovoltického riešenia. Povieme Vám koľko môžete ušetriť, aká bude návratnosť a na akú výšku dotačnej podpory máte nárok.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Sme tu pre Vás, nechajte nám svoj kontakt.

Vyberte o akú službu máte záujem

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.