Ako pripraviť strechu na montáž fotovoltiky vo firme a ako predchádzame jej poškodeniu
Kvôli nesprávnej montáži môže mať fotovoltický systém vo Vašej firme nižší výkon, dlhšiu návratnosť či dokonca poškodiť strechu aj interiér pod ňou. V Energovision máme vlastné postupy, vďaka ktorým Vám zaručíme, že Vaša strecha i všetko pod ňou bude v 100 % bezpečí. Prečítajte si, ako to robíme a na čo všetko by ste mali v súvislosti so strechou myslieť ešte pred montážou fotovoltiky.
Novinka
Na fotovoltiku pre svoju firmu môžete získať dotáciu z projektu Zelená podnikom. Viac v článku.
Článok o dotácií Zelená podnikom »
Pozor na prekážky na streche
Základom pre fungovanie fotovoltiky je slnko – čo najviac slnka. Pri návrhu rozmiestnenia fotovoltických panelov je teda najdôležitejšia ich orientácia na svetové strany. Najčastejšie je to juh, v niektorých prípadoch, kedy potrebujeme výrobu elektriny prispôsobiť špičkám v jej odbere aj východ – západ.
Ďalším problémom bývajú prekážky na streche, a to z viacerých dôvodov:
- Nedovolia nám osadiť panely na ideálne miesto.
- Väčšie prekážky ako komíny či stromy vrhajú tieň, ktorý sa počas dňa posúva. Ráno nemusia zakrývať ani kúsok panelu, poobede ich môžu zakrývať viacero.
- Zo stromov môžu pri prudkom vetre padať konáre, ktoré panely poškodia. Pomôže iba výmena.
- Z bezpečnostných dôvodov musíme dodržať dostatočný odstup od bleskozvodu.
- Vysoké teploty znižujú účinnosť panelov. Nesmú teda byť v blízkosti zdrojov tepla.
Pri bode 5 ešte ostaneme. Platí, že čím viac slnka, tým viac elektriny panel vyrobí. So zvyšujúcou sa teplotou fotovoltických panelov však ich výkon klesá. Musíme ich preto umiestniť v dostatočnej vzdialenosti od komínov, vzduchotechnických či klimatizačných jednotiek, vetracích otvorov a pod.
Fotovoltické panely nesmú byť tesne obkolesené predmetmi, ktoré by bránili prúdeniu vzduchu okolo nich. Práve prirodzené prúdenie vzduchu ich totiž ochladzuje, vďaka čomu pomáha znížiť ich teplotu – a teda aj zvýšiť ich účinnosť. Toto je dôležité najmä počas veľmi horúcich letných dní.
Ak budete chcieť do firmy fotovoltiku, myslite na tieto prekážky skôr, než budete na strechu niečo pridávať. V opačnom prípade budete možno musieť zabezpečiť ich prekládku. Nie vždy sa to však dá – príkladom je spomínaná vzduchotechnika.
Základné otázky pred realizáciou fotovoltiky do firmy v našom článku »
Máme konštrukciu pre fotovoltiku na každú strechu
Dôležitým parametrom pre inštaláciu fotovoltiky je aj typ strechy. Pri plochej nehrá orientácia ani sklon rolu. Pri šikmej je situácia iná – sklon si dokážeme do istej miery prispôsobiť, orientáciu však iba veľmi obmedzene. Strechu ani budovu jednoducho neotočíme.
Základom pre prispôsobenie je kvalitný konštrukčný systém (detaily nižšie v článku). Vďaka nemu vieme fotovoltiku namontovať na rôzne typy strešných krytín bez toho, aby sme porušili ich izoláciu.
Tieto odborné postupy inštalácie fotovoltiky aplikujeme ako pri firmách tak i pri domácnostiach:
Ploché strechy – Používame tzv. ballastový systém, ktorý konštrukciu zaistí pomocou záťažových blokov. Strechu teda nijakým spôsobom neperforujeme.
Škridlové šikmé strechy – Konštrukciu kotvíme do trámov pod škridlami špeciálnymi vrutmi.
Šikmé plechové a šindľové strechy – Na pripevnenie používame kombivruty s tesneniami, ktoré síce preniknú cez krytinu, no otvor dokonale utesnia.
Šikmé strechy z falcovaného plechu – Konštrukciu uchytávame priamo na falcované spoje strechy.
Vďaka tomu máte istotu, že vaša strecha bude po montáži fotovoltiky naďalej na 100 % plniť svoju funkciu a chrániť stroje, zariadenia a všetko ostatné, čo je pod ňou.
Detaily o konštrukciách pre jednotlivé typy striech nájdete v našom článku Veľký prehľad montážnych konštrukcií pre fotovoltiku.
Dohodnúť bezplatnú konzultáciu na fotovoltiku »
Kvalitné konštrukčné systémy, žiadne skladanie „na kolene“
Mnoho majiteľov firiem sa pri inštalácii fotovoltiky obáva poškodenia strechy.
V niektorých prípadoch môžu byť Vaše obavy opodstatnené. Mnoho inštalačných firiem vyrába konštrukcie pre fotovoltické panely zo „surového“ materiálu priamo na mieste, prípadne v improvizovanej dielni.
V Energovision Vašim obavám rozumieme a za inštaláciu ručíme, preto na to ideme inak. Konštrukcie pre fotovoltiku neskladáme „na kolene“ z materiálu kúpeného v železiarstve.
Namiesto toho používame komplexné konštrukčné systémy značky Schweizer (švajčiarsky) a Novotegra (nemecký).
Nejde o univerzálne konštrukčné systémy s dierovanými profilmi, aké poznáte napr. z priemyslu, ale o systémy vyvinuté na mieru pre fotovoltiku.
Prebieha to v skratke takto:
- Plánovanie – Zmeriame si Vašu strechu. Naši projektanti konštrukciu naplánujú v špecializovaných plánovacích softvéroch dodaných priamo výrobcami.
- Objednávka materiálu – Softvér nám poskytne presný zoznam komponentov, podľa ktorého jednotlivé prvky objednáme.
- Montáž – Montážni technici dostanú do ruky presný návod vygenerovaný plánovacím softvérom. Podľa neho potom konštrukciu skladajú na mieste – jednoducho, rýchlo a presne ako stavebnicu.
A aké to má výhody pre Vás?
V prvom rade nám môžete dôverovať, že vylúčime akékoľvek poškodenie Vašej strechy pri montáži a zaručíme Vám, že to, čo máte pod ňou, bude v 100 % bezpečí.
Zabezpečíme, aby fotovoltika fungovala spoľahlivo, s čo najvyšším výkonom a neublížili jej ani výkyvy počasia ako napr. silný vietor. Urýchlime tiež montáž, minimalizujeme chyby a s nimi aj pravdepodobnosť servisných zásahov.
Chcete vo firme znížiť účty za elektrinu a stať sa energeticky nezávislými? Pomôže Vám fotovoltika a my Vám poradíme, ako.