Prečo by ste mali chcieť fotovoltiku? Pretože najlacnejšia elektrina je tá, ktorú si vyrobíme a ešte výhodnejšie je, keď ju dokážeme aj hneď spotrebovať. Návratnosť fotovoltických systémov si v súčasnosti môžete skrátiť aj pomocou štátneho príspevku v podobe dotácie z národného projektu Zelená domácnostiam, ktorá zažíva svoj boom. Dnes to nebude o výhodách fotovoltiky, ale o výkričníkoch a otázkach, s ktorými sa stretávame.

Súčasná situácia nás stále viac motivuje k zodpovednému prístupu k spotrebe a využívaniu energií. Na jednej strane figuruje ekonomický aspekt, v ktorom sa snažíme o úsporné a efektívne riadenie energií, a zároveň dávame prednosť zeleným technológiám, ktoré sú šetrné z hľadiska environmentálnej záťaže pre životné prostredie.  

Trh s fotovoltikou sa na Slovensku stále nerozbehol tak, ako v susedných krajinách, hoci potenciál je tu obrovský. V Energovision zaznamenávame stále veľký záujem o fotovoltické elektrárne, či už je to pri firmách alebo domácnostiach. A tento trend ešte stále odzrkadľuje fakt, že ceny fotovoltických komponentov sú na historickom minime, ale pomáhajú i finančné príspevky v podobe dotácií na fotovoltické panely. 

Záujem o obnoviteľné zdroje energie stúpol aj kvôli dotáciám. Vďaka národnému projektu Zelená domácnostiam môžu slovenské domácnosti žiadať o dotáciu na fotovoltiku (dotácia na fotovoltaiku) inštalovanú už pred registráciou o poukážku. V prípade dotácií pre firmy má prísť projekt Zelená podnikom. Táto dotačná výzva poskytne významnú finančnú pomoc najmä pre mikro, malé a stredné podniky.   

Zelená domácnostiam

Vieme, že národný projekt Zelená domácnostiam sa oficiálne spustili. Môžete žiadať o vydanie poukážky a po overení splnenia podmienok, ktoré stanovila SIEA, Vám poukážku preplatí.

So správnou a kompletnou žiadosťou Vám pomôžeme. Obráťte sa na nás a získajte poukážku medzi prvými bez starostí. Popri riešení administratívnych úkonov k fotovoltike, pripravíme všetky náležitosti na vyplnenie žiadosti a následne Vás úspešne zaregistrujeme. Naše fotovoltické elektrárne a fotovoltické panely spĺňajú kritéria pre uplatnenie dotácie.

Nezáväzný formulár – fotovoltika na kľúč úre domácnosť i firmu

Naši experti s Vami skonzultujú a zhodnotia možnosti najvýhodnejšieho fotovoltického riešenia. Povieme Vám koľko môžete ušetriť, aká bude návratnosť a na akú výšku dotačnej podpory máte nárok.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Zanechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme

Vyberte o akú službu máte záujem

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Dotáciu na fotovoltiku v roku 2024 môžete získať na:

Fotovoltika s batériou – toto riešenie je určené pre Vás, ak sa nebojíte väčšej investície. Svoju vyrobenú elektrinu si uložíte do svojej batérie a využijete ju v čase, keď fotovoltika už nevyrába (napr. skoro ráno či v noci). Alebo vypadne verejná sieť a Vy to vôbec nepocítite.

Fotovoltika bez batérie je určená pre tých, ktorí si chcú znížiť ročné náklady na energie o viac ako 60%. Ak viete s vyrobenou energiou narábať najmä cez deň, je to riešenie pre Vás.

Fotovoltika na ohrev vody je riešenie pre maximálne využitie vlastnej solárnej elektrárne aj na iné účely, ako zásobovať domácnosť vlastnou elektrinou. Zostava môže byť bez ďalších investícií v prípade, že vlastníte bojler s elektrickou špirálou. V opačnom prípade, to riešime pridaním regulátora.

Zistite výšku dotácie podľa výkonu solárneho systému

Výkon systémuZákladná dotáciaDotácia so zvýhodnením
3 kW1 500 EUR1 725 EUR
4 kW2 000 EUR2 300 EUR
5 kW2 500 EUR2 875 EUR
6 kW3 000 EUR3 450 EUR
8 kW3 500 EUR4 025 EUR
10 kW3 500 EUR4 025 EUR

Fotovoltický trh sa stále dynamicky rozvíja. Očakávame, že do popredia sa dostane symbióza fotovoltiky, batériového úložiska a elektromobilu. Cena elektriny je najmenej stála vec, keďže sa každoročne mení a je otázne, aká bude o niekoľko rokov. So zmenou zelených politík a klimatickými zmenami bude ale pravdepodobne vyššia. Preto solárne panely na výrobu vlastnej elektriny dávajú zmysel a to najmä pri väčších inštaláciách. 

Montáž fotovoltických panelov na streche domácnosti.

Pri fotovoltických systémoch pre rodinné domy momentálne pozorujeme umelý tlak zo strany pochybných spoločností. Ako pri firmách, tak aj pri domácnostiach platí pravidlo, nepodceňovať jednotlivé fázy návrhu systému, realizácie a ani údržby.

Najdôležitejší krok na úvod je stanoviť si, čo od fotovoltiky klient očakáva – chce šetriť svoje financie, chce decentralizovať domácnosť od spoločnej siete. Na základe získaných predstáv s ohľadom na ročnú spotrebu energie domácnosti, aké spotrebiteľské správanie dominuje v jeho domácnosti a ako sa mení v čase, či stav strechy, vieme navrhnúť najvhodnejší fotovoltický systém s rozložením panelov a ich optimálnym sklonom, ktorý prezentujeme klientovi v grafickej podobe priamo na jeho streche.

Výber odborného a overeného dodávateľa fotovoltických systémov je nevyhnutný. Odporúčame, spoznať danú spoločnosť, videli ich referencie a realizácie fotovoltík, ktoré odzrkadľujú ich skúsenosti a potvrdzujú záruky na fotovoltické panely a iné komponenty ako i na ich prácu.

Pre klienta je kľúčové, ak porovnáva navzájom také firmy, ktoré spĺňajú všetky tieto kritéria. Neodporúčame voliť cenu fotovoltiky ako základný parameter. Nesprávny výber realizátora sa môže v konečnom dôsledku veľmi predražiť.     

Evidujeme, že záujemcovia o fotovoltiku pre svoju domácnosť sa stretávajú so zamietnutou žiadosťou o pripojenie malého zdroja. Dôvodom nemusí byť, že už nie je dostatočná kapacita v sieti, ale chybne vypísaná žiadosť. Podali sme už stovky žiadostí o pripojenie a do dnes sme nemali žiadne zamietnuté stanovisko. K našim silným výhodám patrí znalosť energetickej legislatívy a procesov pripojenia, ako pre domácnosti tak i pre firmy.

Chcem fotovoltiku od Energovision TU » 

Pred samotnou investíciou je kľúčové vykonať podrobnú analýzu spotreby energie a potenciálu pre využitie solárnej energie, technicko-ekonomickej štúdie. To znamená, ako by sa fotovoltická elektráreň na danom mieste mala postaviť. Dôležitou otázkou je tiež, ak firma plánuje fotovoltiku na streche, či ju unesie a zabezpečiť si tak stavebné povolenie. Veľmi dôležitou témou dnes je, získať pripojenie do distribučnej siete, na ktoré sa tiež čaká niekoľko mesiacov. 

Vo fotovoltických projektoch sme pre firmy strategickým partnerom, ktorý zastrešuje všetky spomenuté kroky. V praxi sa stretávame s problémami, ktoré firmy brzdia v energetickej sebestačnosti – nedostatočne prepracovanými projektmi, kde chýbajú dôležité analýzy alebo statické posudky, čo môže viesť k značným finančným stratám. Vychádzame z našich skúseností a osvedčených postupov, ktoré sme nadobudli na významných fotovoltických projektoch. Našim cieľom je zabezpečiť pre firmy všetky dôležité kroky, aby inštalácia fotovoltického systému prebiehala čo najhladšie a bez nečakaných prekvapení.   

Fotovoltika do firmy TU » 

Inštalácia solárnych panelov v Bardejovských kúpeľoch.
Na streche Bardejovských kúpeľov sme inštalovali 1 103 fotovoltických panelov.

Rozdiel v slove fotovoltika alebo fotovoltaika nájdete v článku TU.

Všetko o dotácií na fotovoltiku z projektu Zelená domácnostiam v roku 2024 nájdete v článku TU.

Ak sa neviete rozhodnúť, či si vybrať fotovoltiku s batériovým úložiskom alebo bez, spísali sme ich výhody v článku TU.

Návod, ako si vybrať najlepšie fotovoltické panely nájdete TU.

Investícia do optimizérov k fotovoltike nemusí byť na škodu, prečo je to tak, nájdete v tomto článku.